Laski: szkoła dla niewidomych dzieci otwarta po odbudowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 17:44

Nowy gmach poświęcił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Środki, dzięki którym szkoła została odbudowana, pochodziły od darczyńców z całego kraju, zarówno firm, jak i osób indywidualnych.

Laski: szkoła dla niewidomych dzieci otwarta po odbudowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podziękowała dyrektorowi placówki w Laskach, Piotrowi Grocholskiemu i współpracującym z nim nauczycielom z całej Polski za ich wkład w adaptację podręczników dla niewidzących uczniów.

Kamień węgielny pod budowę tego obiektu został poświęcony przez papieża Benedykta XVI. Wmurowano go w grudniu ub.r. Placówka ma ok. 1200 m kw. powierzchni użytkowej. Mieści się w niej 19 sal lekcyjnych i pracowni, szatnie, świetlica i sala gimnastyczna. Gmach został dostosowany do potrzeb osób niewidomych - wzdłuż korytarzy zamontowane zostały prowadnice i wyeliminowano ostre krawędzie ścian. Każda sala została wyposażona w instalacje komputerowe i nagłośnieniowe. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest także podarowana przez Radę Warszawy drukarka, która umożliwia wydruk tekstów w języku Braille'a. Całkowity koszt odbudowy szkoły wyniósł ponad 6 mln zł.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przypomniał podczas piątkowej uroczystości, że wśród tych, którzy "szybko i intuicyjnie" zareagowali po pożarze szkoły był także premier Donald Tusk, który na jej obudowę zdecydował się przeznaczyć z rezerwy budżetowej kwotę 1 mln zł.

W listopadzie 2007 r. w budynku dawnej szkoły wybuchł pożar, który strawił kilka klas i większą część konstrukcji dachu jednego skrzydła obiektu. Zniszczona lub uszkodzona została także część wyposażenia, m.in. kilkanaście brajlowskich maszyn do pisania, podręczniki i specjalistyczne pomoce szkolne dla niewidomych.

Dyrektor szkoły Piotr Grocholski powiedział PAP, że obecnie w ośrodku uczy się 267 dzieci, ale przygotowany jest on na przyjęcie trzystu uczniów. "Od kilku lat obserwujemy zmniejszenie liczby wychowanków. Z jednej strony jest to wynikiem nauczania integracyjnego, ale prawdopodobnie także postępów medycyny, która umie już ratować resztki wzroku" - dodał.

Ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach prowadzony jest przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Założony został w 1922 r. przez hrabiankę Różę Czacką, która straciła wzrok w wieku 22 lat. W wieku 41 lat przywdziała habit franciszkański i przyjęła imię Matki Elżbiety. Rok później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, a pięć lat później rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w Laskach.

W ramach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach działają m.in.: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, liceum ogólnokształcące i szkoła muzyczna. Kształcą się w nich dzieci z całej Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum