Łanda: system oceny wniosków inwestycyjnych IOWISZ spełnia swoją rolę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2017 16:56

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda ocenił, że IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, spełnia swoją rolę. W środę Łanda uczestniczył w konferencji na ten temat we Wrocławiu, gdzie pozytywnie zaopiniowano już 19 wniosków.

Łanda: system oceny wniosków inwestycyjnych IOWISZ spełnia swoją rolę
Nie chcemy popełniać błędów poprzedników - przekonuje Krzysztof Łanda Fot. PTWP

IOWISZ został uruchomiony pod koniec września. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki zdrowotnej, która miałaby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt.

Wiceminister Łanda podał w środę na konferencji prasowej, że w każdym województwie złożono już po kilkadziesiąt wniosków do oceny, ale jego zdaniem fala wniosków dopiero nastąpi.

- Widzimy, że IOWISZ rzeczywiście spełnia swoją rolę, ponieważ odnotowujemy, ile osób weszło na stronę internetową i podjęło się wypełniania punktów we wniosku. W niektórych województwach to  nawet po kilkaset przypadków. Często zdarza się, że wypełniający wnioski zauważają, że uzyskują niską punktację, widzą priorytety zawarte w kryteriach i wniosków nie składają. I bardzo dobrze, bo kiepskich pomysłów nie chcemy realizować - stwierdził Łanda.

Przypomniał, że z funduszy unijnych Polska otrzyma w najbliższych latach na mapę potrzeb zdrowotnych 12 mld zł, ale najważniejsze jest to, by zostały one właściwie wydatkowane.

- Minister Radziwiłł zapowiedział, że wolimy nie wykorzystać wszystkich pieniędzy i część oddać, niż mielibyśmy zrealizować inwestycje, dla których nie będzie potem finansowania i nie będzie miał kto obsługiwać sprzętu, bo zdublujemy infrastrukturę. Nie chcemy popełniać błędów poprzedników - mówił Łanda.

Jak tłumaczył, IOWISZ ma być z jednej strony tarczą, od której "odbiją się" wszystkie nietrafione idee, a z drugiej strony będzie "plastrem miodu" dla wszystkich, którzy mają dobre pomysły.

Łanda podkreślił, że w priorytetach określonych przez Komisję Europejską i Ministerstwo Zdrowia znalazły się m.in. zagadnienia związane z opieką długoterminową, paliatywną i środowiskową.

Obecny na konferencji wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że od września w regionie złożono 28 wniosków, z których siedem zostało odesłanych do uzupełnienia z powodów formalnych.

- Z 21 wniosków 19 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a dwa negatywnie. Finansowanie uzyskało np. Dolnośląskie Centrum Onkologii na projekt związany z leczeniem nowotworów piersi - wyjaśnił Hreniak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum