Kujawsko-Pomorskie: ruszyły przetargi w "pakiecie stulecia"

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2010 12:32

Spółka samorządowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne przyjęła pierwszych oferentów na modernizację szpitali z regionu. Do dwóch pierwszych przetargów zgłosiło się 10 firm.

Kujawsko-Pomorskie: ruszyły przetargi w "pakiecie stulecia"

– W lutym poznamy firmy, które zajmą się rozbudową i modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, oraz bydgoskiego Centrum Onkologii – informuje portal rynekzdrowia.pl Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Inwestycja w Szpitalu Dziecięcym kosztować będzie ponad 155 milionów złotych. Zostanie wybudowany zupełnie nowy kompleks lecznicy, a istniejąca zabytkowa część gmachu głównego będzie gruntowanie zmodernizowana. Placówka wzbogaci się o nowoczesny oddział chirurgii i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne, a także hotelik z miejscami noclegowymi dla rodziców chorych dzieci.

Na dachu ośrodka powstanie ogród dla małych pacjentów, a w jednym z obiektów powstanie basen. Zakończenie robót budowlanych i wyposażeniowych zaplanowano na 2011 rok.

– W Centrum Onkologii planowana jest budowa parku aktywnej rehabilitacji i sportu oraz modernizacja oddziałów łóżkowych oraz zakładu diagnostyki laboratoryjnej. W sumie prace kosztować będą blisko 95 milionów złotych – dodaje rzecznik.

W sumie w ramach "pakietu stulecia", w ciągu dwóch lat planowana jest przebudowa 10 placówek. Po zakończeniu prac wszystkie lecznice mają osiągnąć europejski standard infrastrukturalny. Na ten cel województwo wyda blisko pół miliarda złotych.

Pieniądze te w większości pochodzą z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zaciągnęła specjalnie do tego celu powołana przez samorząd województwa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Samorząd jest gwarantem kredytu i będzie spłacał go przez 25 lat. 

Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz. To pierwszy w Europie Wschodniej projekt medyczny, który otrzymał wsparcie EBI.

– Fakt, że udało się nam otrzymać pieniądze, zawdzięczamy dobrze przygotowanemu projektowi. Pokazaliśmy kompleksowy plan, którego celem było dostosowanie naszych szpitali do międzynarodowych standardów. Nie skupialiśmy się na poszczególnych placówkach, ochronę zdrowia w województwie potraktowaliśmy jako jeden produkt. I to zyskało akceptację – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl  Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje nasz rozmówca, w przypadku zwykłego kredytu szpitale nie uniknęłyby zadłużenia, nie udałoby się również otrzymać jednego kredytu na wszystkie planowane inwestycje, co nie tylko wydłużyłoby procedury, ale jeszcze zwiększyłoby koszty.

O nowatorskim projekcie finansowania inwestycji mówił podczas konferencji regionalnej Rynku Zdrowia z cyklu „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa" (8 marca 2010 r. Bydgoszcz) Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– W ramach projektu zawarliśmy budowę nowego szpitala dziecięcego, w miejsce istniejącego. Uznaliśmy, że nie jest celowe remontowanie go, a najbardziej efektywne rozwiązanie, to wyburzenie większości obiektów i wybudowanie nowych według nowoczesnych projektów – mówił Piotr Kryn.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. jest spółką jednoosobową samorządu województwa z kapitałem założycielskim 50 tys. zł. Powołano ją, bo finansowanie przewidywanych inwestycji w tak krótkim czasie, założonym przez samorząd, jest niemożliwe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum