Kujawsko-Pomorskie: modernizują szpitale za unijne pieniądze

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2011 11:05

Szpitale w Chełmnie, Chełmży i Świeciu inwestują w modernizację dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W sumie otrzymały dotacje w wysokości 14,2 mln zł - informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.

Kujawsko-Pomorskie: modernizują szpitale za unijne pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy Piotr Całbecki, marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, założeniem samorządu jest doprowadzenie do przyzwoitego stanu, gwarantującego właściwą diagnostykę i terapię na podstawowym poziomie, wszystkich szpitali powiatowych w regionie. - Środki na inwestycje otrzymały wszystkie tego typu placówki, które złożyły wnioski. Szesnaście szpitali powiatowych w całym województwie - podkreśla marszałek. 

Modernizacja i doposażenie SP ZOZ w Chełmnie jest możliwa dzięki wsparciu z RPO WK-P w wysokości 4,2 mln złotych. Obejmuje przebudowę budynku lecznicy, w tym remont i modernizację oddziałów pediatrycznego, intensywnej terapii i chirurgii oraz zespołu sal operacyjnych i laboratorium. Szpital zostanie też wyposażony w nowy sprzęt medycznych.

W pełni wyremontowany i wyposażony jest już oddział pediatryczny szpitala w Chełmnie. Zakupiono też większość nowego wyposażenia dla pozostałych szpitalnych jednostek. Resztę prac budowlanych zaplanowano na początek przyszłego roku. Inwestycja zostanie zakończona w maju 2012.

Jeszcze bardziej zaawansowane są inwestycje Szpitala Powiatowego w Chełmży, który działa w formie spółki prawa handlowego. Inwestycja w przebudowę lecznicy, która uzyskała 5,6 mln zł unijnego wsparcia, ma zostać zakończona jeszcze przed końcem września br.

Obecnie prowadzone są tam prace instalacyjne i porządkowanie przestrzeni wokół szpitala oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej. W planach jest zakup nowego tomografu komputerowego, cyfrowych aparatów rentgenowskich, zestawu do operacji metodą laparoskopową, aparatu kriochirurgicznego, zestawu nowoczesnych fiberoskopów (do gastroskopii, badania dwunastnicy, kolonoskopii oraz bronchofiberoskopii) oraz dwóch kompletnie wyposażonych stanowisk resuscytacji noworodków.

Nowy Szpital w Świeciu otrzymał z RPO 4,4 mln zł na przebudowę budynku głównego oraz budynku zakaźnego, a także zakupy sprzętu. Oznacza to przede wszystkim lepsze warunki dla bloków operacyjnego i porodowego oraz oddziału intensywnej terapii i pracowni mikrobiologicznej, a także radykalne remonty węzłów sanitarnych na wszystkich oddziałach i montaż nowych dźwigów szpitalnych.

Sprzęt - system monitorowania pacjentów i łóżka rehabilitacyjne - został już zakupiony. W Świeciu dokonano też przebudowy sal chorych i zamontowano trzy spośród czterech nowych wind oraz stolarkę wydzielającą we właściwy sposób trakty szpitalne. Planowany termin zakończenia inwestycji to grudzień przyszłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze