Kujawsko-Pomorskie: co da szpitalom marszałkowskim "medyczny pakiet stulecia"

Autor: RR, gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2011 10:48

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył na inwestycje w ochronie zdrowia 600 mln zł, z czego 425 mln zł to kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Program nazywany "medycznym pakietem stulecia" pozwoli szpitalom marszałkowskim osiągnąć standard infrastrukturalny obowiązujący w najbardziej rozwiniętych krajach Europy.

Kujawsko-Pomorskie: co da szpitalom marszałkowskim "medyczny pakiet stulecia"

- Wcześniej środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeznaczyliśmy na przedsięwzięcia remontowe i modernizacyjne oraz zakupy sprzętu dla szpitali we wszystkich szesnastu powiatach ziemskich województwa - informowała Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego na stronie internetowej urzędu.

Pieniądze zostały przeznaczone na modernizację, remonty oraz nowoczesny sprzęt medyczny. Programem objęto: Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu, Szpital Wojewódzki we Włocławku, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

W niektórych przypadkach powstaną zupełnie nowe jednostki. Jedną z nich będzie Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, który wyrośnie przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy (koszt budowy to 95 mln zł). Od podstaw wzniesiony zostanie także Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, którego budowę zainaugurowano symbolicznie 5 kwietnia (koszt tej największej inwestycji to ponad 155 mln zł).

- Rozbudowa i modernizacja bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego to największa od lat inwestycja medyczna w naszym regionie. Nowy kompleks lecznicy zostanie wybudowany praktycznie od podstaw, a zabytkowa część gmachu głównego zmodernizowana. Na dachu powstanie ogród dla hospitalizowanych dzieci - informowała Beata Krzemińska.

Dodała, że inwestycję prowadzi spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, powołana przez Urząd Marszałkowski do realizacji ”medycznego pakietu stulecia”. - W ciągu najbliższych dwóch lat zbudujemy nowe i zmodernizujemy istniejące budynki, zakupimy też sprzęt i nowoczesną aparaturę medyczną - zaznaczyła.

Gazeta Wyborcza, która omawia najważniejsze szpitalne inwestycje, zwraca też uwagę, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przekazuje znaczne środki również na programy profilaktyczne, w tym na dwa unikalne w skali kraju: pierwszy zdrowotny projekty jest skierowany do społeczności romskiej, drugi dotyczy problemu otyłości wśród dzieci.

Warto też wspomnieć o najnowszym programie. We wrześniu rozpoczęto szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy medycyny pracy oraz urologów związane z realizacją projektu dotyczącego wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45. roku życia. Szkolenia potrwają do końca 2013 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum