Kujawsko-Pomorskie: 400 mln zł na "Medyczny pakiet stulecia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 10:41

Blisko 400 mln zł kosztować będą inwestycje w placówkach ochrony zdrowia, które zostaną zrealizowane w ramach "Medycznego pakietu stulecia" w województwie kujawsko-pomorskim. Oprócz doposażenia i modernizacji szpitali, planowana jest też rozbudowa niektórych lecznic.

Kujawsko-Pomorskie: 400 mln zł na "Medyczny pakiet stulecia"
Fot. Archiwum

"Medyczny pakiet stulecia" to regionalny program poprawy i unowocześnienia infrastruktury kluczowych dla województwa kujawsko-pomorskiego lecznic. Powstał on we współpracy samorządu województwa ze szpitalami, dla których samorząd jest organem założycielskim. Głównym celem "Medycznego pakietu stulecia" jest podniesienie standardów usług medycznych oraz dostępności do leczenia. W tym roku rozpocznie się druga edycja programu.

- Za realizację drugiej części programu odpowiedzialna będzie nasza wojewódzka samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zarządza też jego pierwszą częścią. Środki pochodzić będą z zaciągniętego przez KPIM kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dokończenie modernizacji szpitali jest niezbędne. Bezpieczeństwo zdrowotne, korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest niestety kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze - wyjaśnia marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska, jedną z najważniejszych inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach drugiej edycji pakietu, będzie rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Rzeczniczka dodała, że rozbudowa placówki jest konieczna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych oraz oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym.

- Po zakończeniu inwestycji kompleks lecznicy niemal podwoi liczbę łóżek, a powierzchnia szpitalna powiększy się o 60 proc. - wskazała Krzemińska.

"Medyczny pakiet stulecia" zakłada również m.in. rozbudowę i przebudowę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, dokończenie budowy Polikliniki przy Centrum Onkologii (CO) w Bydgoszczy, rozbudowę Ambulatorium Chemioterapii CO, zakup sprzętu dla nowo wybudowanego (w ramach pierwszej edycji pakietu) Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz modernizację czterech budynków i dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Świeciu.

Krzemińska zaznaczyła, że przewidywany termin rozpoczęcia realizacji programu to ostatni kwartał.

Na przeprowadzenie pierwszej edycji "Medycznego pakietu stulecia" spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne uzyskała w Europejskim Banku Inwestycyjnym kredyt w wysokości 425 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum