Krosno: dyspozytornia zapewni pomoc 500 tys. mieszkańców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 15:02

W Krośnie (Podkarpackie) powstanie dyspozytornia medyczna zapewniająca pomoc medyczną ponad 500 tys. mieszkańców pięciu powiatów. Jej uruchomienie zaplanowano na przełom lipca i sierpnia - w kraju musi być wprowadzony ujednolicony system teleinformatyczny.

Dyspozytornia powstanie w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym (SPPR) w Krośnie. Będzie odpowiedzialna za dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na terenie powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, strzyżowskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego oraz miasta Krosna. 

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska, uruchomienie skoncentrowanej dyspozytorni znacznie skróci czas oczekiwania na pomoc medyczną i w efekcie wpłynie na podwyższenie bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza na terenach o małej gęstości zaludnienia, gdzie zespoły ratownictwa medycznego muszą pokonać duże odległości.

Skoncentrowana dyspozytornia będzie dysponować dwudziestoma karetkami rozlokowanymi w rejonie. Ponadto dyspozytorzy będą mieli informacje, które karetki znajdują się w bazach, i na miejsce zgłoszenia będą mogli wysłać tę znajdującą się najbliżej. Zdecydują także, jaki typ karetki wysłać, czy specjalistyczną czy podstawową, np. do pomocy w wypadkach drogowych z większą liczbą poszkodowanych. 

Dyrektor SPPR w Krośnie Andrzej Jurczak powiedział PAP, że dyspozytornia rozpocznie działanie, gdy dyspozytornie w kraju otrzymają ujednolicony, zintegrowany system teleinformatyczny, czyli System Wspomagania Dowodzenia. Chodzi o to, aby była odpowiednia sieć teleinformatyczna dla numeru alarmowego 112 oraz system łączności radiowej i komórkowej. System pozwoli m.in. na pełną synchronizację i zintegrowanie wszystkich dyspozytorni w kraju, ale przede wszystkim umożliwi szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia. 

Jurczak zapewnił, że na razie dyspozytornia medyczna w Krośnie udziela pomocy mieszkańcom; wspomaga także, w razie konieczności, sąsiednie powiaty. Porozumienie w sprawie utworzenia skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Krośnie podpisali dyrektorzy: ZOZ-ów w Dębicy i w Ropczycach, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, SP ZOZ w Strzyżowie oraz SPPR w Krośnie. 

Na jej uruchomienie i dostosowanie pomieszczeń wojewoda podkarpacki przekazał w 2011 roku 230 tys. zł w ramach rezerwy celowej budżetu państwa. Z tego 50 tys. zł przeznaczono na sprzęt komputerowy, wyposażenie pomieszczeń stanowisk dyspozytorów medycznych, a 180 tys. zł przeznaczono na prace adaptacyjno-budowlane, wyposażenie oraz niezależne zasilanie. Ok. 200 tys. zł SPPR otrzymało na ten cel od marszałka województwa. 

Podobna skoncentrowana dyspozytornia medyczna została utworzona 31 stycznia br. w Rzeszowie. Obsługuje cztery powiaty: rzeszowski, łańcucki, niżański, leżajskie oraz Rzeszów. Na terenie podkarpackiego powstaną  jeszcze trzy takie dyspozytornie: w Mielcu, Przemyślu i Sanoku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum