Kraska: nie planujemy zwiększania ilości baz LPR, wydłużymy czas ich pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 18:06

Nowa bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zbudowaną za 8,2 mln zł, otwarto w środę (22 stycznia)w Janowicach pod Lublinem. Finansowanie LPR w minionych czterech latach zwiększyło się o blisko 50 proc. - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jedna z baz LPR. FOT. UMWM

Kraska podkreślił, że nowa baza nie tylko poprawi komfort pracy załóg, ale przede wszystkim spowoduje szybsze dotarcie śmigłowca ratowniczego do potrzebujących pomocy.

- Jeśli śmigłowiec jest wysuwany na platformie, wyjeżdża z ciepłego hangaru, to start do akcji ratowniczej jest zdecydowanie szybszy. Bezpieczeństwo mieszkańców Lublina i województwa będzie lepsze - zapewnił.

Dodał, że finansowanie działalności bieżącej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w minionych czterech latach wzrosło o prawie 50 proc., a oprócz tego jest wiele programów mających polepszyć infrastrukturę, szkolenie załóg i przystosowanie ich do lotów po zmroku.

- Nie planujemy obecnie zwiększania ilości baz LPR, raczej będziemy się starali o wydłużanie czasu ich pracy. To podnosi bezpieczeństwo obywateli - zaznaczył Kraska.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski powiedział, że nowa baza zapewni dobre warunki przechowywania śmigłowca. - Przechowywanie śmigłowca w hangarze i wyjazd na platformie, który trwa kilkadziesiąt sekund, powoduje, że śmigłowiec startuje do lotu nagrzany, suchy, ryzyko wystąpienia usterek jest mniejsze - powiedział.

Gałązkowski podziękował za zwiększenie budżetu LPR. Poinformował, że lepsze finansowanie pozwoli na wydłużenie dyżurów załóg. Spośród 21 baz LPR od 1 lipca cztery będą dyżurować przez całą dobę, a pozostałe od godz. 7.00 do 20.00. - To autentyczne zwiększenie możliwości operacyjnych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce - podkreślił Gałązkowski.

Dla śmigłowcowej bazy LPR powstał w Janowicach pod Lublinem nowy budynek, w którym mieści się hangar dla śmigłowca, pomieszczenia operacyjne, gdzie przyjmowane są wezwania, pomieszczenia socjalne, magazyny medyczne i techniczne. Baza wyposażona jest w elektryczną platformę, na której śmigłowiec wyjeżdża z hangaru na lądowisko. Jest też zapasowe lądowisko dla śmigłowców i stacja paliw. Baza mieści się obok lotniska w Świdniku.

Wyposażenie bazy umożliwia start śmigłowca ratowniczego w ciągu 3 minut od przyjęcia zgłoszenia, bądź 6 minut, jeśli lot ma być dłuższy niż 60 km i trzeba dotankować śmigłowiec. Inwestycja kosztowała 8,2 mln zł, w większości pokrytych z funduszy unijnych.

Lubelska baza dyżuruje od godz. 7. do 20.00. Startujący z niej śmigłowiec rocznie wykonuje ponad 500 misji. Dotychczas śmigłowiec LPR stacjonował w przestarzałym hangarze wynajmowanym na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Był z niego wyciągany na lądowisko ciągnikiem. 

Zbigniew Kopeć

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum