×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: zbudują synchrotron do badań m.in. w medycynie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 maja 2012 18:48Aktualizacja: 16 maja 2012 18:49

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostanie uruchomione w 2014 r. na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Pychowicach. W środę (16 maja) uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję, której wartość wynosi ponad 143 mln zł.

Kraków: zbudują synchrotron do badań m.in. w medycynie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował dyrektor centrum prof. Marek Stankiewicz, krakowski synchrotron, w którym rozpędzone w polu magnetycznym elektrony emitują promieniowanie elektromagnetyczne, będzie pierwszym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej.

Synchrotron jest stosowany do badań m.in. w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii, mineralogii, biochemii, farmakologii, biologii i medycynie. Przy jego pomocy można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego.

Urządzenie, które powstanie w Krakowie będzie mieć obwód 96 metrów. Jest wzorowane na jednym z bardzo nowoczesnych szwedzkich synchrotronów. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze