Kraków: wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2015 15:23

W środę (29 kwietnia) wmurowany został w Krakowie kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego. - To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierają obecnie Hiszpanie czy Francuzi - mówiła uczestnicząca w uroczystości premier Ewa Kopacz.

Kraków: wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego
Fot. Archiwum

- Wierzę, że władze Uniwersytetu, którzy tak bardzo zabiegały o tę inwestycję, zrobią wszystko, żeby ona była zakończona w terminie - stwierdziła premier. - Jest ona świetnym przykładem, jak odpowiedzialny rząd może łączyć duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem środków budżetowych - dodała.

Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przypomniał, że o potrzebie budowy nowego szpitala mówiono już 30 lat temu. - Realizacja tego projektu przyczyni się do skonsolidowania bazy lokalowej, która przez lata była rozproszona. To również urzeczywistnienie idei utworzenia kampusu medycznego - mówił prof. Laidler.

W Prokocimiu na ponad 109 tys. m kw. powierzchni znajdzie się: 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni, 24 sale operacyjne, 925 łóżek dla pacjentów oraz zaplecze dydaktyczne z salami wykładowymi i seminaryjnymi. Szpital będzie składał się z 10 segmentów.

Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 1 mld 230 mln zł. 800 mln zł będzie pochodziło ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Warbud S.A., VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska S.A.

Do nowej siedziby zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanych obecnie w centrum miasta, w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich, z których wiele zostało wybudowanych jeszcze w XIX wieku. Pozostaną tam oddziały: ginekologiczno-położniczy i neonatologii oraz psychiatria i geriatria.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący chorych, ale również kształcący kadrę medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum