Kraków: w miejscu spalonej tężni solankowej powstanie nowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 10:59

Prawdopodobnie 23 lipca krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie w Krakowie. Budowa obiektu ma ruszyć w lipcu i zakończyć się jeszcze w 2019 r.

Kraków: w miejscu spalonej tężni solankowej powstanie nowa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koszt prac - ok. 1,5 mln zł - sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

- Czekamy jeszcze na przedłożenie nam przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót - wyjaśnia zastępca dyrektora ZZM Jarosław Tabor. Dodaje, że tężnia będzie wyglądała identycznie jak ta, która spłonęła.

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spaliła się w kwietniu 2018 r. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie z powodu niewykrycia sprawcy. 

Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał Urząd Miasta, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze