Kraków: uzdrowisko chce się rozbudować, miasto (na razie) nie pozwala

Autor: DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 12:05

Uzdrowisko Kraków Swoszowice chce rozbudować istniejące obiekty. Na drodze stoi m.in. plan zagospodarowania przestrzennego, który przygotował Urząd Miasta.

W styczniu uzdrowisko Swoszowice przeszło w ręce prywatnej spółki STP Investment z Bochni.

– Chcemy zbudować nowy obiekt sanatoryjno-szpitalny, powiększyć bazę o 200-300 łóżek z obecnych 90 – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prezes spółki Uzdrowisko Swoszowice Aleksandra Niżankowska.

Zapotrzebowanie na usługi lecznicze w krakowskim uzdrowisku jest bardzo duże: czas oczekiwania na leczenie może trwać nawet 2 lata. Zwiększenie liczby miejsc dla kuracjuszy mogłoby zmienić sytuację.

Kraków zamierza wprawdzie na modernizację okolicznego terenu przeznaczyć prawie 200 mln złotych, ale na drodze do rozbudowy obiektów sanatoryjnych stoi ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, zgodnie z którą na terenie uzdrowiska obszary zielone muszą zajmować co najmniej trzy czwarte, a zabudowa - najwyżej jedną czwartą terenu.

– Nasze propozycje inwestycyjne nie zmniejszają tego wskaźnika – zapewnia prezes uzdrowiska.

Urząd Miasta przygotował jednak projekt planu zagospodarowania przestrzennego, w którym, zgodnie z ustawą, nie ma miejsca na rozbudowę uzdrowiska. Na razie projekt wrócił do prezydenta i Urząd Miasta pracuje nad poprawkami. Prezes Aleksandra Niżankowska podkreśla, że od ostatecznego kształtu planu zagospodarowania przestrzennego będzie będzie zależała możliwość rozbudowy uzdrowiska.

Kraków Swoszowice to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Na terenie parku zdrojowego o powierzchni 7 ha położony jest Główny Dom Zdrojowy i zabytkowa willa Szwajcarka. Na terenie Swoszowic znajdują się dwa źródła wód mineralnych: Zdrój Główny i Napoleon. Rocznie  wykonuje się tu ponad 25 tysięcy kąpieli mineralnych i innych zabiegów leczniczych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum