Kraków: umowa darowizny terenu pod budowę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 13:10

Prawie 2 hektary w Kokotowie przekazały władze Wieliczki Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (LPR). Umowę darowizny w tej sprawie podpisali w poniedziałek (9 grudnia) w urzędzie wojewódzkim władze Wieliczki, województwa i LPR.

Kraków: umowa darowizny terenu pod budowę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Nowa siedziba w LPR w Kokotowie powstanie za półtora roku. Fot. Archiwum

Obecna baza LPR mieści się na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Potrzeba rozbudowy tego portu spowodowała, że LPR zaczęło szukać nowej lokalizacji.

- Po wielu, wielu konsultacjach i wizjach lokalnych została wytypowana działka w Kokotowie (powiat wielicki) - powiedział w poniedziałek dziennikarzom dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski.

Dodał, że optymistyczna wersja zakłada, że nowa siedziba w LPR w Kokotowie powstanie za półtora roku. Obecnie kończony jest projekt budowlany obiektu, potem ogłoszony będzie przetarg na wykonawcę. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami, budowę bazy w całości sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Koszt inwestycji wyniesie 10 mln zł.

- Mamy zapewnienie MON-u o sfinansowaniu całości budowy tej bazy. Za kilka dni podpiszemy porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Zdrowia. Na jego mocy MON uruchomi środki na rzecz LPR - wyjaśnił dyrektor.

23 lipca 2019 r. zawarto umowę mówiącą, że Skarb Państwa nabył od Gminy Wieliczka (w drodze zamiany) prawo własności nieruchomości w Kokotowie. W celu przeniesienia praw do nieruchomości na rzecz LPR wojewoda małopolski wydał zarządzenie, na którego podstawie starosta wielicki (działający jako reprezentant Skarbu Państwa) przekazał w drodze darowizny na rzecz LPR nieruchomość nabytą wcześniej przez Skarb Państwa.

- Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, jak strategiczna jest rola LPR-u w systemie ratownictwa medycznego - podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawę nowej bazy LPR.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum