Kraków: trwa przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego. SOR wznowił działalność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 09:56

Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego wznowił w środę działalność w nowej siedzibie szpitala przy ul. Jakubowskiego w Krakowie Prokocimiu. Od wtorku do czwartku trwa druga tura przeprowadzki szpitalnych oddziałów ze starych siedzib z centrum miasta.

Do nowej siedziby, zgodnie z zapowiedziami szpitala, przetransportowanych zostanie co najmniej 100 pacjentów Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Do nowej siedziby, zgodnie z zapowiedziami szpitala, przetransportowanych zostanie co najmniej 100 pacjentów. Oddziały rozpoczynają pracę w nowej lokalizacji jeszcze w dniu przeprowadzki, oprócz SOR-u, który we wtorek rano został na dobę zamknięty przy ul. Kopernika. W tym czasie pacjenci mogli zgłaszać się do oddziałów ratunkowych w innych szpitalach. W środę rano SOR Szpitala Uniwersyteckiego wznowił działalność już przy ul. Jakubowskiego 2. Dziennie oddział przyjmuje od 100 do 200 osób.

Wraz z oddziałami przenoszone są poradnie. Zgodnie z komunikatem szpitala, poradnia otolaryngologiczna będzie nieczynna w czwartek, a działalność wznowi w piątek.

Szpital Uniwersytecki przeniósł we wtorek do nowej siedziby oddziały: toksykologii, drugi oddział kardiologii oraz interwencji sercowo-naczyniowych, neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, leczenie udarów i SOR.

W środę z centrum miasta (głównie z ul. Kopernika) do Prokocimia przeniesione zostaną oddziały: chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistyczny, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii. W czwartek - anestezjologii i intensywnej terapii (cd.) urologii, otolaryngologii, pierwszy oddział kardiologii i elektrokardiologii interwencyjnej oraz nadciśnienia tętniczego.

Przeprowadzki trwają od rana do wieczora. Podobnie jak podczas pierwszej tury przenosin, policja eskortuje karetki transportowe, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu pacjentów z oddziałów przy ulicach Kopernika, Śniadeckich i Botanicznej. Przejazd kolumny samochodów będzie otwierał i zamykał radiowóz używający sygnałów dźwiękowych i świetlnych: niebieskich i czerwonych.

Pierwsza tura przeprowadzki trwała od 18 do 20 listopada. Do tej pory do Prokocimia przeniesiono kilkanaście z 31 szpitalnych oddziałów. Docelowo będzie funkcjonować tam 25 z nich, sześć pozostanie w centrum. Jest jeszcze planowana przeprowadzka dwóch oddziałów: endokrynologii i hematologii, która ma nastąpić do połowy roku.

Do nowoczesnego budynku, w którym funkcjonowało do tej pory Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, przeniesione zostaną te oddziały szpitalne, które do momentu zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa. Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce rozpocząć przekazywanie obiektów w centrum miastu.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu to jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Realizacja inwestycji trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum