Kraków: stuletnie budynki szpitala wojskowego wymagają remontu

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2018 14:16

Minęło 100 lat od przejęcia Szpitala Wojskowego przez odrodzone Wojsko Polskie z rąk Austriaków. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ jest jedyną instytucją wojskową działającą bez przerwy przez te lata w Krakowie. Wczoraj obchodzono jubileusz, w trakcie którego przypominano historię placówki.

Fot. archiwum

Pomimo atmosfery rocznicowego święta szpitala nie sposób było jednak uciec od jego problemów. Sprawa numer jeden to tragiczny wręcz stan budynków. Ponad stuletnie obiekty (stawiane w latach 1907-1911) wymagają natychmiastowego, kapitalnego remontu. Ale na to nie ma pieniędzy.

Zdaniem Piotra Marszałka, zastępcy komendanta do spraw medycznych placówki, bez wsparcia samorządu to się nie uda, jednak włodarze samorządowi uważają, że szpital podlega pod Ministerstwo Obrony Narodowej i - w ich ocenie - to właśnie resort powinien finansować prace. Ten zaś daje niewiele podkreślając, że 99 procent pacjentów szpitala to cywile, przede wszystkim z Krakowa i Małopolski, do których powinni „dorzucić się” prezydent miasta i marszałek województwa.

W najgorszym stanie znajduje się blok operacyjny, który nie spełnia dzisiejszych norm medyczno-sanitarnych. I jeśli nie zostanie przeprowadzony jego remont, NFZ może odmówić dalszego finansowania wykonywanych tu zabiegów. Jak zapewnia dr Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w MON, są fundusze na ten cel i prace wkrótce zostaną rozpoczęte.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum