RR/Rynek Zdrowia | 08-12-2011 14:30

Kraków: rusza produkcja radiofarmaceutyków

W piątek (9 grudnia) Spółka Voxel uruchomi w Krakowie Centrum Produkcji Radiofarmaceutyków - substancji wykorzystywanych w nowoczesnej diagnostyce onkologicznej, kardiologicznej i neurologicznej. Znajdują one zastosowanie w badaniach pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

W krakowskim Centrum będzie się produkować rocznie ok. 11 tys. dawek, co oznacza zabezpieczenie niemal połowy zapotrzebowania pracowni PET (łącznie popyt szacuje się na 20-25 tys. dawek).

Większość badań z ich zastosowaniem to w Polsce nowość: poza onkologią radiofarmaceutyki będą wykorzystywane m.in. w diagnostyce schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroby Alzheimera i Parkinsona, a także - poprzez umożliwienie śledzenia metabolizmu mięśnia sercowego - schorzeń układu krążenia.

Spółka będzie produkować na potrzeby własne i dla zewnętrznych ośrodków m.in. najpowszechniej stosowany radiofarmaceutyk do diagnostyki PET - fluorodeoksyglukozę (FDG), a także inne znaczniki oparte na izotopie fluoru 18, węgla 11 i miedzi 64.

- Pierwszym produkowanym przez nas radiofarmaceutykiem będzie FDG, ale infrastruktura, którą dysponujemy, daje możliwość wytwarzania nowych, niestosowanych dotąd w Polsce znaczników - mówi Jacek Liszka, prezes Voxel SA.

Samo wyprodukowanie radiofarmaceutyków to jednak nie wszystko. Trzeba rozwiązać jeszcze jeden istotny problem związany z szybkim okresem rozpadu izotopu. Radiofarmaceutyk musi być dostarczony na miejsce badania w ciągu kilku godzin od momentu wytworzenia.

Krakowskie Centrum zlokalizowano 300 metrów od 5. Szpitala Wojskowego z Polikliniką - najnowocześniejszego w kraju ośrodka PET-CT-MR. Bliskość obu jednostek zapewni szybką dostawę znaczników do badań, a położenie placówki w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 umożliwi ich szybki transport do pozostałych centrów diagnostycznych.

Ponadto zlokalizowanie w jednym miejscu supernowoczesnego ośrodka diagnostyki obrazowej i jednostki produkującej radiofarmaceutyki pozwoli wykorzystać nowoczesną infrastrukturę placówek w działalności badawczo-rozwojowej, w tym prac nad nowymi technikami obrazowania czy zaawansowanych badań klinicznych.

- Po uruchomieniu placówki rozpoczną się procesy walidacyjne, mające potwierdzić jakość wytwarzanego produktu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w pierwszym kwartale przyszłego roku ruszą dostawy fluorodeoksyglukozy (FDG) do pracowni PET - zapowiada prezes Liszka.

Dodajmy, że inwestycja - dzięki temu, że została oparta na najnowocześniejszych technologiach - uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.