Kraków: rozpoczęła się budowa centrum radioterapii protonowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2011 16:14

Budowa centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów, rozpoczęła się w czwartek (17 marca) na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Kraków: rozpoczęła się budowa centrum radioterapii protonowej
Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i Europie środkowej. Kierownik projektu prof. Paweł Olko poinformował, że Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) będzie nieinwazyjnie leczyć nowotwory zlokalizowane w dowolnym obszarze ciała. Leczenie będzie się odbywać z wykorzystaniem cyklotronu, czyli akceleratora przyspieszającego wiązki protonów do energii 235 MeV.

Jak wyjaśnił naukowiec, do napromieniania używana jest wiązka protonów - cząstek o dodatnim ładunku elektrycznym - które podczas terapii są przyspieszane w cyklotronie do ogromnych prędkości, a po jego opuszczeniu są kierowane w obszar guza.

Centrum będzie jednocześnie ośrodkiem badawczym. Prowadzone w nim będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej oraz prace w zakresie fizyki radiacyjnej, radiobiologii i inżynierii materiałowej.

Utworzenie ośrodka będzie kosztowało około 200 mln zł, z czego ponad połowa będzie pochodzić z unijnej dotacji w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe pieniądze przekaże budżet państwa. Otwarcie Centrum Cyklotronowego Bronowice zapowiadane jest na koniec 2013 roku.

Projekt realizowany będzie w dwóch fazach. W pierwszej wybudowane zostanie centrum wyposażone w cyklotron Proteus C-235 wraz z infrastrukturą techniczną do radioterapii protonowej gałki ocznej. Umożliwi ono leczenie głębiej położonych guzów w okolicy nerwu wzrokowego oraz guzów pozagałkowych. Docelowo takiej terapii będzie poddawanych 150 pacjentów rocznie.

W drugiej fazie, do końca 2014 roku, cyklotron zostanie doposażony w stanowisko z obracanym ramieniem, które pozwoli na bardzo precyzyjnie kierowanie wiązki protonów na ciało pacjentów. Pozwoli to na protonoterapię najtrudniej dostępnych do leczenia nowotworów zlokalizowanych w dowolnej części ciała. Jedno takie stanowisko pozwoli leczyć do 500 pacjentów rocznie.

Projekt realizuje Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w ramach Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum wchodzi 12 jednostek naukowych i terapeutycznych z całego kraju.

W krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN od kilku miesięcy działa pierwsza w Polsce Pracownia Radioterapii Protonowej, która do leczenia nowotworów oka wykorzystuje zainstalowany tam mniejszy cyklotron AIC 144. W zeszłym miesiącu odbyły się pierwsze udane zabiegi napromieniania nowotworów gałki ocznej u dwojga pacjentów. Z doświadczeń podobnych ośrodków medycznych w Europie wynika, że radioterapia protonowa u ponad 90 proc. pacjentów prowadzi do całkowitego zniszczenia komórek nowotworowych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum