Kraków: przy szpitalu dziecięcym otwarto bezpłatny hotel dla rodzin chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 14:36

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu oddano w środę do użytku bezpłatny hotel dla rodzin leczących się tam dzieci. Pierwsi goście mają zamieszkać w nim za dwa, trzy tygodnie.

Kraków: przy szpitalu dziecięcym otwarto bezpłatny hotel dla rodzin chorych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku ma prawie ok. 1,4 tys. m kw. Znajduje się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym - 18 na piętrze, a dwa apartamenty na parterze (zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych).

Część wspólna to duży pokój dzienny, bawialnia oraz jadalnia i kuchnia, która została wyposażona w szafki i lodówki itp. Nie zabrakło pralni oraz części biurowej zaprojektowanej z myślą o etatowym personelu oraz o wolontariuszach.

- Kiedy będą tu mieszkać pierwsze osoby? Najszybciej jak się da. Wszystko gotowe, personel też jest przygotowany. Jednak pewne sprawy wymagają dogrania, więc może to być tydzień, dwa, trzy - wyjaśnił dyrektor krakowskiego szpitala Maciej Kowalczyk.

Wskazał też, które rodziny będą mogły zamieszkać w hotelu. - Pokoi jest 20, a dzieci czasem 500. Są to jednak różni pacjenci, niektórzy przebywają u nas krótko. Najogólniejsze kryteria to miejsce zamieszkania rodziców, ich sytuacja społeczna i stan zdrowia dziecka. Nie będziemy patrzeć na dochody - podkreślił.

Inwestycję sfinansowała Fundacja Ronalda McDonalda (koszt 7,5 mln zł). To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Na świecie funkcjonuje ich ponad 300, z czego ok. 100 w Europie. Fundacja działa w naszym kraju od 2002 r.

Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest jednym z najważniejszych ośrodków medycznych dla najciężej chorych dzieci. 27 oddziałów tej placówki służy najmłodszym głównie z Małopolski i z sąsiednich województw.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum