Kraków: powstanie centrum torakoonkologii i transplantologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 16:58

Interdyscyplinarne Centrum Torakoonkologii i Transplantologii powstanie w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Inwestycja warta niemal 22 mln zł ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Kraków: powstanie centrum torakoonkologii i transplantologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Torakochirurdzy zajmują się diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób narządów klatki piersiowej: przełyku, tchawicy, oskrzeli i płuc, w tym leczeniem nowotworów. Rocznie w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II przeprowadzanych jest ok. 2 tys. zabiegów w tej dziedzinie.

Jak podkreśla dyrektor Szpitala dr Anna Prokop-Staszecka, dzięki rozbudowie pawilonu, w którym mieści się torakochirurgia, i stworzeniu nowoczesnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii pacjenci będą leczeni w lepszych warunkach. - Budynek torakochirurgii powstał w latach 60. Pacjenci po operacjach przebywali w kilkuosobowych salach bez łazienek. Musimy poprawić komfort leczenia, m.in. żeby minimalizować ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych - wyjaśniała Prokop-Staszecka.

Dodała, że z analizy trendów demograficznych wynika, iż w ciągu najbliższych piętnastu lat w Małopolsce należy spodziewać się wzrostu liczby osób starszych, a więc także liczby chorych na raka płuca i inne choroby układu oddechowego.

- Na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej naszego szpitala co roku rośnie liczba zabiegów resekcji płuc z powodu nowotworu. Bardzo zależy nam na rozwoju chirurgii minimalnie inwazyjnej, a stworzenie centrum daje takie szanse - dodała Prokop-Staszecka.

W ramach inwestycji powstanie nowa sala operacyjna z zapleczem i salą wybudzeniową, odcinek intensywnego nadzoru pooperacyjnego z ośmioma stanowiskami, pracownia fizjoterapii ze stanowiskami do rehabilitacji chorych, Pracownia Badań Czynnościowych oraz izba przyjęć. Zakupiony zostanie aparat do rezonansu magnetycznego i RTG.

Nowe Centrum ma też rozszerzyć możliwości lekarzy. - Będziemy mogli w jednym miejscu wykonywać pełną diagnostykę i pełny wachlarz zabiegów operacyjnych z zakresu torakoonkologii. Chcielibyśmy także rozwijać transplantologię. Cały czas przymierzamy się do przeszczepów płuc - powiedział PAP Krzysztof Bederski z Oddział Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej.

Całkowita wartość projektu to 21,9 mln zł. Szpital otrzyma 17,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Czytaj: Kraków: 67 mln zł dotacji na inwestycje w trzech szpitalach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze