Kraków: powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 16:59

W czwartek (6 października) wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Otwarcie placówki, której budowa jest współfinansowana ze środków unijnych, zaplanowano na koniec 2012 roku.

Kraków: powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centrum Urazowe, które zostanie zbudowane w sąsiedztwie istniejących obiektów Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Botanicznej, będzie kosztowało ponad 53 mln zł. Blisko 46 mln zł stanowią środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego,  pozostałą kwotę przekaże  Ministerstwo Zdrowia. Kolejne 50 mln zł będzie kosztowało wyposażenie obiektu. 

Jak podkreślił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig, centrum zajmie się wielospecjalistycznym leczeniem skutków urazów na najwyższym poziomie referencyjnym, będzie też obiektem przygotowanym na przyjęcie ofiar katastrof. Dzięki wyposażeniu w sale wykładowe i szkoleniowe stanie się także ośrodkiem dydaktycznym dla studentów medycyny i lekarzy. 

Centrum spełni standardy obowiązujące w krajach UE oraz wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Będzie się mieściło w 5-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej około 7,5 tys. m kw.

Znajdą się tam pomieszczenia dla m. in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bloku operacyjnego z sześcioma salami operacyjnymi oraz pięciu oddziałów szpitalnych dysponujących 110 łóżkami, w tym 31 na intensywnej terapii. W ramach programu unijnego Infrastruktura i Środowisko sfinansowane zostanie wyposażenie placówki. Do tego samego programu zgłoszono budowę lądowiska dla helikopterów na dachu nowego obiektu. 

Krakowskie centrum będzie jednym z kilkunastu tego rodzaju ośrodków, które mają powstać w kraju w ramach ogólnopolskiego systemu ratownictwa medycznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum