Kraków: otwarto Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2018 18:03

Kobiety z zagrożonymi ciążami, noworodki wymagające intensywnej opieki, kobiety dojrzałe i chore na nowotwory otrzymają pomoc w Małopolskim Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, które we wtorek (25 września) zostało otwarte w szpitalu Rydygiera w Krakowie.

Kraków: otwarto Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowoczesna placówka planuje także zajmować się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Koszt inwestycji to ponad 15,7 mln zł, z czego 12 mln zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Zapleczem Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet stały się zmodernizowane oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii.

- Poprzednia wersja oddziału zatrzymała się na końcu lat 80., na początku 90. Staraliśmy się go "ocieplić". Dla pacjentek liczyła się atmosfera, którą stwarzał zespół. Teraz pacjentki będą miały połączone poczucie bezpieczeństwa wytworzone przez personel z miłym, przestronnym jasnym i bardzo komfortowym wnętrzem - powiedziała dziennikarzom we wtorek Grażyna Bogutyn, specjalistka z Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną.

Jej zdaniem Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet jest obecnie najnowocześniejszą tego typu placówką w województwie.

- Centrum będzie służyło kobietom w rozwiązywaniu bardzo trudnych problemów, ale i będzie miejscem wielkiej radości narodzin, nowego życia. Będzie pięknie - powiedział podczas uroczystości otwarcia dyrektor Rydygiera Wojciech Szafrański.

W części neonatologicznej przygotowano miejsce do kompleksowej opieki nad noworodkami, które wymagają wzmożonego nadzoru oraz wysokospecjalistycznej aparatury medycznej. W sali intensywnej opieki noworodka utworzono pięć stanowisk, a w sali pośredniej sześć miejsc dla dzieci wymagających specjalistycznej opieki. Powstało również zaplecze do inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu.

W placówce z myślą o kobietach w patologicznej ciąży będzie realizowana diagnostyka genetyczna, cytogenetyczna oraz badania prenatalne. Dzięki temu przyszłe mamy będą mogły w jednym miejscu przeprowadzić szczegółowe badania i otrzymać diagnozę.

Pieniądze unijne pozwoliły także zakupić najwyższej jakości sprzęt medyczny, m.in. respiratory najnowszej generacji, inkubatory hybrydowe, nowoczesne resuscytatory oraz kardiomonitory - niezbędne podczas opieki neonatologicznej. Oddział będzie dysponował inkubatorem transportowym, nie zabraknie w pełni wyposażonego pokoju laktacyjnego.

W nowym Centrum będzie zaplecze do diagnostyki i leczenia niepłodności z wyposażeniem laboratoryjnym do badań hormonalnych. Na potrzeby ośrodka zakupiono także nowoczesną aparaturę endoskopową.

Kompleksową pomoc otrzymają kobiety dojrzałe z problemami uroginekologicznymi oraz wymagające leczenia onkologicznego w tym m.in.: chirurgii onkologicznej, hematologii czy radioterapii. Szacuje się, że teraz placówka będzie wykonywała do 25 operacji onkologicznych w miesiącu.

Centrum jest wyposażone w system oszczędnego gospodarowania energią i wodą. Szpital oprócz nowego sprzętu medycznego, zyskał także nowoczesną aparaturę i urządzenia IT.

W uroczystym otwarciu Centrum wzięli udział wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz zarząd województwa małopolskiego.

Wiceminister podkreśliła, że resort zdrowia podejmuje działania, które ułatwią funkcjonowanie podmiotów służących kobietom, pochwaliła także inwestycję zrealizowaną przez szpital Rydygiera. - Wierzę, że w Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet standardy opieki okołoporodowej będą w wyjątkowy sposób wprowadzane w życie - powiedziała.

Marszałek Jacek Krupa zaznaczył zaś, że małopolskie szpitale przechodzą "prawdziwą rewolucję". - Modernizujemy, remontujemy, tworzymy zupełnie nowe oddziały, a także wyposażamy je w najwyższej jakości sprzęt. A wszystko po to, by w razie potrzeby Małopolanie byli leczeni na europejskim poziomie. Na tym, co najcenniejsze, czyli zdrowiu, nie możemy oszczędzać, dlatego z naszego regionalnego programu na tego typu inwestycje przekazaliśmy łącznie ponad 565 mln zł - powiedział.

Beata Kołodziej

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum