Kraków: oddziały psychiatryczny i paliatywny w nowym pawilonie centrum dla osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2019 17:20

W Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie otwarto we wtorek (2 lipca) nowy pawilon. Będą w nim udzielane świadczenia z zakresu psychiatrii i medycyny paliatywnej, a w odrębnej części budynku zlokalizowano ośrodek opieki dziennej.

Kraków: oddziały psychiatryczny i paliatywny w nowym pawilonie centrum dla osób starszych
Fot. Shutterstock

- Starzenie się społeczeństwa stanowi poważne wyzwanie zarówno dla polityki społecznej państwa, jak też dla samorządów gminnych. Musimy zapewnić programy i miejsca, które gwarantują dostęp do specjalistycznych usług socjalnych i zdrowotnych - mówił podczas otwarcia pawilonu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Tu prowadzona jest bardzo wyjątkowa działalność. To jest miejsce nie tylko dla obłożenie chorych, ale także dla osób cierpiących na choroby psychiczne i osób, które potrzebują opieki dziennej. Postanowiliśmy, że placówka będzie miała szeroki zakres świadczeń - dodał w rozmowie z dziennikarzami.

Jak podkreślił prezydent, według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do roku 2030 w Krakowie będzie ok. 85 tys. osób po 75. roku życia, dlatego w mieście tworzona jest coraz szersza oferta dla seniorów, obejmującą opiekę zdrowotną oraz działalność kulturalną i sportową.

Umieszczony w nowym pawilonie oddział paliatywny dysponuje 42 łóżkami, oddział psychiatryczny 84 miejscami. Z opieki dziennej, dostępnej przez co najmniej osiem godzin, będzie mogło korzystać jednorazowo od 10 do 15 osób, a placówka będzie się specjalizować w opiece nad osobami starszymi po udarach mózgu, cierpiącymi na chorobę Alzheimera i na otępienie.

- Będziemy prowadzić tradycyjną rehabilitację leczniczą oraz terapię zajęciową m.in. hortiterapię, czyli pracę z roślinami w ogrodzie, który jest za oknami - mówił zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych Łukasz Bartkowicz.

Nowy pawilon ma prawie 6 tys. mkw., jest budynkiem wysokoenergooszczędnym i pasywnym. W porównaniu ze standardowym budynkiem będzie zużywał o ok. 80 proc. mniej energii na cele grzewcze. Budowa pawilonu wraz z jego wyposażeniem kosztowała 26 mln zł.

W Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych działają: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z oddziałami: ogólnym, psychiatrycznym, medycyny paliatywnej oraz rehabilitacji leczniczej; Dzienny Dom Opieki Medycznej, zespół poradni oraz Dzienna Placówka Opieki i Aktywizacji Osób Niesamodzielnych.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum