Kraków: nowy blok operacyjny w szpitalu dziecięcym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2011 20:06

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu ma od piątku (30 września) nowy blok operacyjny z odziałem intensywnej terapii i centralną sterylizatornią. Inwestycja, która pochłonęła blisko 47 mln zł, została dofinansowana za środków unijnych.

Kraków: nowy blok operacyjny w szpitalu dziecięcym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Oddanie do użytku nowego bloku jest wydarzeniem historycznym dla naszego szpitala. To była inwestycja tak potrzebna i tak długo wyczekiwania - mówił dyrektor placówki Maciej Kowalczyk.

Jak podkreślił, z jednej strony jest to spektakularne ukoronowanie dotychczasowych wysiłków na rzecz sukcesywnej, cząstkowej odnowy szpitala, z drugiej zaś zbiega się z początkiem planowanej, całkowitej jego modernizacji dzięki decyzji rządu zatwierdzającej program przebudowy szpitala na lata 2011-2016. Przeznaczone zostało na ten cel z budżetu państwa ponad 201 mln zł.

Zgodnie z decyzją władz szpitala, zatwierdzoną przez władze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowy oddział nosi imię wieloletniego dyrektora krakowskiej lecznicy prof. Jana Grochowskiego. - Był on najważniejszym człowiekiem w dziejach tego szpitala, jego budowy i rozbudowy oraz ukształtowania, nas personelu w nim pracującego - ocenił Kowalczyk.

Nowy oddział ma ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na drugim piętrze umieszczono 30-łóżkowy oddział intensywnej terapii, na pierwszym - sześć sal operacyjnych oraz pomieszczenia pomocnicze, a na parterze - centralną sterylizatornię wraz z pomieszczeniami technicznymi. Jak podkreślają władze szpitala, obiekt został już prawie całkowicie wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 46,7 mln zł. Z tej kwoty 26,4 mln zł pochodziło z unijnej dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO), a 20,3 mln zł z budżetu państwa.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie powstał w 1965 roku dzięki funduszom zebranym przez Polonię amerykańską. Przez kolejne lata Fundacja HOPE finansowała rozbudowę szpitala i zakup specjalistycznego sprzętu. W latach 90. zaprzestała pomocy finansowej, kierując ją ku krajom mniej rozwiniętym gospodarczo.

W szpitalu rocznie hospitalizowanych jest ponad 36,6 tys. pacjentów, udzielanych jest blisko 157,5 tys. porad ambulatoryjnych, wykonuje się prawie 6 tys. operacji, w tym blisko 400 kardiochirurgicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum