PAP/Rynek Zdrowia | 12-12-2019 16:02

Kraków: dwa szpitale miejskie zmodernizowane za ponad 50 mln zł

Ok. 50 mln zł kosztowała modernizacja i wyposażenie oddziałów w szpitalach im. Narutowicza i Żeromskiego, a w szpitalu Narutowicza dodatkowo rozbudowa bloków operacyjnych. Nowa infrastruktura i aparatura służą już pacjentom z Krakowa i okolic.

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie Fot. Materiały prasowe

W czwartek (12 grudnia) uroczyście otwarto nowoczesny kompleks bloków operacyjnych i zmodernizowany oddział dziecięcy w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza. Łączny koszt inwestycji trwającej od 2017 r. w tej placówce wyniósł 37 mln zł. Prawie 36 mln kosztowała budowa i rozbudowa oraz wyposażenie bloków operacyjnych (27 mln zł z budżetu miasta, 8 mln z funduszy UE, ok. 450 tys. zł z budżetu państwa) i blisko 1,5 mln zł modernizacja oddziału dziecięcego.

- Przez cały czas prac szpital normalnie pracował - podkreśliła na czwartkowej uroczystości dyrektor placówki Renata M. Godyń-Swędzioł.

Nowo otwarte bloki operacyjne posłużą do leczenia i profilaktyki chorób przewodu pokarmowego i gruczołów dokrewnych. W nowym kompleksie jest też aparatura, którą wykorzystywać będzie centrum diagnostyki.

Modernizacja oddziału dziecięcego przystosowaniu pomieszczeń do zaleceń Państwowego Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W ramach wykonanych prac wydzielono na oddziale odrębne pomieszczenia dla izolatki, punktu pielęgniarskiego, gabinetu zabiegowego, pokoju psychologa, pokoju socjalnego dla personelu, pokoju socjalnego dla pacjentów (rodziców dzieci), a także wyodrębniono poza oddziałem punkt konsultacyjny.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że w ostatnich 20 latach miasto przeznaczyło na inwestycje w tym szpitalu 118 mln zł.

- Cieszę się, że zrealizowany kompleks bloków operacyjnych będzie służył personelowi, ale przede wszystkim mieszkańcom - mówił. Dodał, że w placówce leczą się nie tylko krakowianie, bo 30 proc. proc. pacjentów pochodzi z gmin ościennych.

- Mogę zapewnić, że nie jest to ostatnia inwestycja, którą z pomocą miejskich środków zrealizuje placówka - powiedział prezydent.

W projekcie budżetu Krakowa na rok 2020 i w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2021 pieniądze dla placówki wynoszą 5,5 mln zł i zostaną przeznaczone na roboty budowlano-instalacyjne na czwartym piętrze budynku głównego szpitala na oddziale chorób wewnętrznych i endokrynologii.

Dzień wcześniej, w środę, do użytku pacjentom oddano także trzy oddziały w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego: chorób infekcyjnych i pediatrii, obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych i dermatologiczny. Ich remont i wyposażenie kosztowały 14 mln zł (8 mln zł pochodziło ze pieniędzy miasta, 6 mln z UE).

Fundusze te pozwoliły m.in. na ocieplenie budynku, dostosowanie go do obowiązujących norm sanitarnych i przeciwpożarowych, wymianę wszystkich instalacji i zakup nowych mebli.

Generalna modernizacja i przebudowa szpitala Żeromskiego trwa od 1,5 roku.

- 1,5 roku temu rozpoczęliśmy duże inwestycje w szpitalu. Kończymy ich kolejny etap. Cieszę się, że przypada to na rok jubileuszu 70-lecia Nowej Huty i 65-lecia szpitala. To placówka wyjątkowa, ponieważ nie obsługuje tylko Krakowa - 40 proc. pacjentów pochodzi spoza miasta. Nowo otwarte oddziały to znacząca zmiana dla pacjentów i personelu, a to nie koniec remontów w tej placówce - powiedział prezydent Krakowa.

Zgodnie z komunikatem prasowym przekazanym przez magistrat największą metamorfozę przeszedł oddział chorób infekcyjnych i pediatrii. Dzięki przebudowie zyskał on znacznie więcej przestrzeni i jest najlepiej wyposażonym oddziałem chorób infekcyjnych w Polsce.

- Na prace - podzielone na kilka etapów - mamy łącznie ponad 48 mln zł. 19 mln zł na ten cel udało się pozyskać z funduszy unijnych, resztę z własnego budżetu dołożyło miasto Kraków - powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor szpitala Jerzy Frieidger.

Pieniądze zaplanowane dla szpitala w przyszłorocznym budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2023 wynoszą prawie 87 mln zł. Przeznaczone są m.in. na kontynuację remontu i budowę dodatkowego pawilonu dla potrzeb szpitalnego oddziału ratunkowego.

W szpitalu Żeromskiego oddział chorób infekcyjnych i pediatrii rocznie hospitalizuje ponad 1,2 tys. Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych obejmuje opieką ok. 1 tys. osób rocznie. Do dyspozycji pacjentów jest 21 łóżek. Na oddziale dermatologicznym leczy się co roku ponad 900 pacjentów z chorobami skóry (dorosłych i dzieci) z całej Polski. Jest tam 30 łóżek - 24 dla dorosłych i 6 dla dzieci.

Beata Kołodziej (PAP)