PAP/Rynek Zdrowia | 20-03-2019 08:46

Kraków: do szpitala MSWiA trafił nowy sprzęt za 5,5 mln zł

O specjalistyczny sprzęt ratujący życie i diagnostyczny, warty 5,5 mln zł, wzbogacił się szpital MSWiA w Krakowie. Uroczyste przekazanie aparatury nastąpiło we wtorek (19 marca). Tego samego dnia zaprezentowano też nową klatkę schodową i kaplicę - ich budowa kosztowała 2,5 mln zł.

Fot. archiwum

Nowy sprzęt w SP ZOZ MSWiA w Krakowie to: trzy ambulanse (dwa od MSWiA, jeden od wojewody małopolskiego), sprzęt do reanimacji, sprzęt okulistyczny, sztuczna nerka, kardiomonitory, przenośny aparat RTG, aparaty USG, stół zabiegowy. Zakup aparatury medycznej i budowa nowej klatki schodowej, przy której umieszczono kaplicę, sfinansowane zostały ze środków publicznych, dzięki staraniom MSWiA i wojewody.

- Dla życia ludzkiego nowoczesna aparatura jest cenna - powiedział dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie Brunon Lalik. Podkreślił, że szpital służy nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale i okolic, w tym Proszowic i Skawiny.

W szpitalu MSWiA w Krakowie działa osiem oddziałów, a w ciągu roku hospitalizowanych jest 8 tys. pacjentów. Rocznie przez izbę przyjęć i ambulatorium (Kraków, ale i Nowy Sącz i Tarnów) przechodzi 170 tys. pacjentów. W krakowskim szpitalu MSWiA pracuje 107 lekarzy oraz ponad 15o pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. W jednostce MSWiA przeszkoliło się jak dotąd ponad 800 pracowników policji, którzy otrzymali certyfikaty ratowników medycznych. W tym roku krakowska placówka świętuje 90-lecie.

Lalik podkreślił, że szpital współpracuje z Kościołem, z którym ma umowę - w razie ewakuacji pacjenci i pracownicy trafią do pobliskich pomieszczeń parafialnych. - Możemy cieszyć się z nowej aparatury i kaplicy - to jest dla tych, którzy tu pracują i leczą się - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który poświęcił nową kaplicę w szpitalu.

Z kolei dyrektor Departamentu Zdrowia MSWiA Waldemar Wierzba podkreślił, że w krakowskim szpitalu nie marnuje się pieniędzy, a "dba się o podniesienie jakości świadczeń dla pacjentów, którymi są nie tylko pracownicy służb mundurowych, ale wszyscy mieszkańcy".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dysponuje 29 podmiotami leczniczymi, w tym 17 szpitalami.

Beata Kołodziej (PAP)