Kraków: brak zgody Prokuratorii Generalnej zaszkodzi budowie szpitala w Prokocimiu?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 10:23

Szpital Uniwersytecki w Krakowie nadal czeka na zgodę Prokuratorii Generalnej na sprzedaż miastu nieruchomości przy ul. Kopernika. Tereny dawnej dzielnicy Wesoła wyceniono na 280 mln zł. Bez takiej zgody umowa szpital-miasto nie może być podpisana - może więc zabraknąć pieniędzy na budowę nowego szpitala w Prokocimiu.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prokuratoria Generalna (PG) to centralny urząd, którego zadaniem jest ochrona interesów Skarbu Państwa. Nadzór nad urzędem sprawuje co prawda prezes rady ministrów, ale PG - jak zauważa Gazeta Wyborcza - ma zagwarantowaną niezależność w opiniowaniu i wydawaniu decyzji.

Na sprzedaż gruntów i budynków Szpitala Uniwersyteckiego Krakowowi najpierw zgodę wydać musiał senat UJ. 12 września br. umowa między szpitalem a Gminą Miejską Kraków została parafowana.

Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, informuje, że wniosek do PG został wysłany ze szpitala już 14 sierpnia. Zakłada jednak, że decyzja zostanie podjęta najpóźniej do końca października.

"To oficjalna wersja. Nieoficjalnie można usłyszeć, że na Uniwersytecie rośnie zaniepokojenie przedłużaniem się procedury. Wiadomo bowiem, co stanie się w sytuacji, gdyby z jakichś powodów, choćby politycznych, zgoda nie zostanie wydana albo będzie odkładana w nieskończoność. Przede wszystkim zabraknie grubo ponad 100 mln zł na dokończenie inwestycji w Prokocimiu. Ani uczelnia, ani szpital takich pieniędzy nie mają" - czytamy w GW.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum