Kraków: będzie bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci
Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu ma powstać bezpłatny hotel dla rodzin leczących się tam dzieci. W czwartek (25 września) podpisano umowę w tej sprawie. Budynek ma być gotowy do końca 2015 r.

Inwestycję finansuje Fundacja Ronalda McDonalda; ona też będzie odpowiedzialna za funkcjonowanie nowego obiektu, który dla rodzin małych pacjentów będzie całkowicie bezpłatny - poinformował prezes polskiej Fundacji Ronalda McDonalda prof. Adam Jelonek.
To pierwszy Dom Ronalda McDonalda w Polsce; na świecie funkcjonuje ich ponad 300, z czego ok. 100 w Europie.
Jak mówił prezes polskiego oddziału fundacji prof. Adam Jelonek, budynek - nazywany "domem, który leczy" lub "domem poza domem", posłuży przede wszystkim matkom dzieci przebywających w szpitalu; będą tu mogły wypocząć w godnych warunkach, by z całą energią służyć swoim dzieciom - podkreślił. O tym, kto z niego będzie korzystać, zdecyduje szpital.
Powierzchnia dwukondygnacyjnego obektu ma mieć ok. 1,3 tys. mkw. Znajdzie się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym oraz dwa apartamenty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Część wspólna to duży pokój dzienny, bawialnia oraz jadalnia i kuchnia, która wyposażona będzie w szafki i lodówki przypisane do pokojów. Nie zabraknie pralni oraz części biurowej zaprojektowanej z myślą o etatowym personelu oraz o wolontariuszach.
Sporą część powierzchni zajmą magazyny przygotowane do przyjęcia ważnych z punktu działania placówki darowizn rzeczowych, np. środków czystości.
- Nie wyobrażałem sobie, aby tak wspaniała inwestycja powstała bez środków Unii Europejskiej. Ani Maria Konopnicka, ani bracia Grimm nie przewidzieliby tak cudownego wydarzenia, w jakim dziś uczestniczymy. W budownictwie pasywnym Dom Ronalda McDonalda będzie inwestycją roku 2015 - mówił wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.
Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest jednym z najważniejszych ośrodków medycznych dla najciężej chorych dzieci. 27 oddziałów tej placówki służy najmłodszym głównie z Małopolski i z sąsiednich województw. Powstanie szpitala było możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Polonii amerykańskiej oraz rządu USA.
Fundacja Ronalda McDonalda działa w Polsce od 2002 r. Realizuje projekty pod hasłem "NIE nowotworom u dzieci". Organizacja promuje potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych dzieci.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)