Kraków. Nowa Pracownia Wideourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim. To jedyne takie miejsce w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: SU w Krakowie, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 12:18

Nowa Pracownia Wideourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oficjalnie otwarta. To jedyna taka pracownia nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy.

Kraków. Nowa Pracownia Wideourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim. To jedyne takie miejsce w Polsce
Pracownia Wideourodynamiki została otwarta 16 czerwca. Fot. Mat. SU w Krakowie
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie dołączył do elitarnej światowej grupy ośrodków zajmujących się zaawansowaną diagnostyką układu moczowego
  • Pracownia Wideourodynamiki pozwala na przeprowadzenie zaawansowanych badań np. u pacjentów z nietrzymaniem moczu
  • Sprzęt kosztował blisko 2 miliony złotych, a pracownia przyjmie pierwszych pacjentów już w tym tygodniu

Przełom w leczeniu układu moczowego

Oficjalnie otwarcie Pracowni Wideourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyło się w ubiegłym tygodniu. Inwestycja pozwoli na zaawansowaną diagnostykę, która umożliwi bardzo dokładne rozpoznanie możliwych uszkodzeń w układzie moczowym, a to z kolei przełoży się na dopasowanie najlepszego sposobu leczenia.

- To wielki dzień dla urologii, której jedną z gałęzi jest urologia czynnościowa, rekonstrukcyjna, która odpowiada nie tylko za eliminowanie patologii z układu naszych podopiecznych, ale ta która odpowiada za jakość ich życia – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej.

– Wspólnymi wysiłkami udało się stworzyć najnowocześniejszą w tej części Europy instytucję w której będziemy jeszcze dokładniej rozpoznawać i leczyć wszystkie nieprawidłowości związane z czynnością układu moczowego.

Jak podaje SU w Krakowie, prowadzone w Pracowni Wideourodynamiki badania pozwalają na uzasadnienie np. wszczepienia neuromodulatora zwieracza cewki moczowej, czyli innowacyjnej metody dla pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu. Choroba ta często stygmatyzuje osoby na nią cierpiące, szczególnie te po operacjach neuroonkologicznych, wypadkach czy kobiety po porodach.

Zaawansowany sprzęt pomocny pacjentom

Jak podkreślają przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego badanie wideourodynamiczne jest to najbardziej zaawansowane i najbardziej kompleksowe badanie oceniające dolne drogi moczowe, czyli układ pęcherz-zwieracz.

- Jest to również badanie charakteryzujące się najwyższym stopniem referencyjności. Przeznaczone jest przede wszystkim dla chorych z pęcherzem neurogennym, ze złożonym nietrzymaniem moczu, czy z opornymi na dotychczasowe leczenie objawami z dolnych dróg moczowych – wyjaśnił dr Mikołaj Przydacz, kierownik Pracowni.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum