Koszalin: za 15 mln zł powstanie przyszpitalne Centrum Opieki Długoterminowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2019 18:38

Przy szpitalu gruźliczym w Koszalinie powstanie Centrum Opieki Długoterminowej na 47 łóżek. W czwartek (11 lipca) dyrektor szpitala Robert Szank i wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj podpisali umowę na dofinansowanie inwestycji szacowanej na ok. 15 mln zł.

Koszalin: za 15 mln zł powstanie przyszpitalne Centrum Opieki Długoterminowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sobieraj przypomniał podczas konferencji prasowej, że plany utworzenia Centrum Opieki Długoterminowej w Koszalinie były już od 10 lat, a przez ostatnie 4 lata szukano "montażu finansowego" na tę inwestycję. Zaznaczył, że ostatecznie na projekt, którego koszt oszacowano na ok. 15 mln zł, udało się pozyskać 90 proc. dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego i budżetu państwa.

- To długo oczekiwana umowa - przyznał dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Szank dodał, że przetarg na budowę obiektu w formule "zaprojektuj i wybuduj" będzie ogłoszony w sierpniu. Centrum Opieki Długoterminowej ma powstać do końca trzeciego kwartału 2022 r.

Centrum Opieki Długoterminowej powstanie na terenie szpitala gruźliczego, od strony Doliny Sportowej, z wejściem od ul. Dąbrowskiego. Z budynkiem szpitala zostanie połączony łącznikiem. Ten, ze względu na dużą różnicę poziomów, w nowym COD będzie wychodził na drugiej kondygnacji obiektu, a w budynku szpitala na wysokości izby przyjęć. Rozwiązanie to nie będzie wymagało budowy schodów.

W COD będzie 47 łóżek. - Budynek będzie się składał z dwóch kondygnacji. W zerowej będzie strefa rehabilitacyjna z gabinetami do terapii grupowej, indywidualnej oraz zaplecze technologiczne budynku. Na pierwszym piętrze znajdzie się oddział tzw. łóżkowy z gabinetami specjalistycznymi lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, rehabilitantów i fizjoterapeutów - poinformował Szank.

Obecnie szpital gruźliczy prowadzi na trzecim piętrze zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy na 27 miejsc. Pomieszczenia nie spełniają już wymogów ministra zdrowia w zakresie opieki długoterminowej, dlatego gdy zostanie wybudowany nowy obiekt, wszyscy pacjenci z zakładu zostaną do niego przeniesieni. Ich miejsce zajmą gruźlicy.

Według informacji przekazanych przez dyrektora SZGiCP w Koszalinie aktualnie ponad 200 osób czeka na przyjęcie do prowadzonego w szpitalu zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, jedynego tego typu w mieście. Średni czas pobytu pacjenta to pół roku. Nowe centrum, które można będzie w przyszłości rozbudować o kolejne dwie kondygnacje i tym samym zwiększyć liczbę łóżek do 100, ma skrócić kolejkę oczekujących.

Inga Domurat (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum