Kopacz: izolujemy pedofilów od dzieci, dając szansę na leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2011 14:08

Ośrodki dla pedofilów są gotowe na przyjęcie pacjentów; dzięki tej formie terapii izolujemy ich od dzieci, ale dajemy szansę leczenia według najnowszych europejskich standardów - podkreśliła w piątek (22 lipca) minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kopacz: izolujemy pedofilów od dzieci, dając szansę na leczenie

Minister zdrowia, która razem z premierem Donaldem Tuskiem w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy (woj. podlaskie) uczestniczyła 22 lipca w otwarciu oddziału dla sprawców przestępstw seksualnych, przypomniała, że osadzeni w takich placówkach będą poddawani farmakoterapii i psychoterapii.

Poinformowała, że standardy leczenia opisał prof. Zbigniew Lew-Starowicz, opierając się na doświadczeniach, które już funkcjonują w Europie.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że zarówno trzy ośrodki, które były przewidziane zapisem tej ustawy, jak również i pięć poradni - są gotowe do przyjęcia pacjentów - dodała Kopacz.

Zaznaczyła, że ta forma leczenia pozwala na ochronę dzieci, ale równocześnie leczenie "tych, którzy będąc przestępcami, są jednocześnie ludźmi chorymi".

- Dzisiaj izolujemy ich od dzieci, ale dajemy szansę leczenia według najnowszych europejskich standardów - przekonywała.

Jak mówił premier Donald Tusk, program terapii pedofilów ma na celu ochronę dzieci przed groźbą recydywy groźnych przestępców. Dodał, że w ubiegłym roku 5 tys. dzieci było ofiarami wykroczeń i przestępstw o podłożu pedofilskim, a w tym roku - 2,1 tys.

- Recydywa w tego typu przestępstwach jest niestety bardzo powszechna. Tego typu terapia, jaką będziemy stosować w tych ośrodkach, powoduje - według specjalistów - szansę redukcji recydywy o 70 proc. (...) Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, ile dzieci dzięki temu może być bezpiecznych - powiedział premier. Dodał, że osoby, które nie będą chciały poddać się terapii będą izolowane od społeczeństwa.

- Osadzeni pedofile wiedzą, i chciałbym, żeby ta wiedza dotarła do każdego, kto cierpiąc na tę przypadłość, stanowi zagrożenie dla dzieci, że zakończenie odsiadki nie oznacza życia poza kontrolą i możliwości popełniania przestępstwa - podkreślił premier Donald Tusk.

Farmakologiczna terapia pedofilów będzie się odbywać w ośmiu placówkach. Są to trzy zakłady zamknięte:- w Choroszczy, gdzie będzie miejsce dla 10 skazanych (Podlaskie), Kłodzku (Dolnośląskie) i Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) - łącznie mogą przyjąć 50 pacjentów. Leczenie będzie się też odbywać w ambulatoriach w Choroszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie, Warcie (Łódzkie).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum