Kopacz: inspekcja sanitarna skutecznie walczy z dopalaczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2015 15:44

Inspekcja sanitarna jest największą instytucją zdrowia publicznego; działa w obszarze promocji zdrowia i profilaktyki, m.in. skutecznie walczy z dopalaczami - powiedziała premier Ewa Kopacz w sobotę (26 września) podczas otwarcia nowej siedziby sanepidu w Radomiu.

Kopacz: inspekcja sanitarna skutecznie walczy z dopalaczami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szefowa rządu podkreśliła, że w sierpniu wynik zatruć dopalaczami był o połowę mniejszy niż w lipcu. - Ta walka zaczęła się jeszcze wtedy, gdy byłam ministrem zdrowia, kiedy pani dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu bardzo intensywnie zamykała punkty, które dystrybuowały dopalacze - podkreśliła premier. W nowo powstałej siedzibie sanepidu w Radomiu od października działać będzie nowoczesne, jedyne w skali kraju laboratorium do badania dopalaczy.

Szefowa rządu zaznaczyła, że stacja sanitarno-epidemiologiczna to nie tylko nowy budynek i nowoczesne wyposażenie, to także "pracownicy, zaangażowani w swoją pracę i merytorycznie do niej przygotowani". Premier przypomniała, że dwa tygodnie temu Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym.

- A skoro mamy ustawę o zdrowiu publicznym i tam jest bardzo wyraźnie napisane, kto w tych obszarach personalnie pracuje i na jakim odcinku, to warto też wspomnieć, że w budżecie na rok 2016 zarezerwowałam 2 mld zł na podwyżki dla pracowników tej sfery, sfery budżetowej - zaznaczyła premier.

Według premier nowa siedziba sanepidu w Radomiu będzie "bardzo dobrą wizytówką nie tylko pracy ludzi, ale także wizytówką standardów europejskich, nie tylko lokalowo, ale również jakościowo".

Dyrektor PSSE w Radomiu Lucyna Wiśniewska, przypomniała, że to Ewa Kopacz- jeszcze jako minister zdrowia - zdecydowała o rozpoczęciu budowy nowej stacji sanepidu w Radomiu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna istnieje w Radomiu od 60 lat. Do tej pory nie miała własnej siedziby, przeprowadzała się siedem razy.

Docelowa wartość inwestycji to 22 mln zł. PSSE w Radomiu jest stacją wiodącą na całym południowym Mazowszu. Obsługuje rocznie ok. 1,7 mln mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum