Konin: nowy odcinek oddziału anestezjologii i intensywnej terapii

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2016 19:26

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii WSZ w Koninie zyskał 6 nowych łóżek do intensywnej opieki medycznej. Odnowienie i przystosowanie części oddziału i zakup nowoczesnego sprzętu kosztowało ponad 4 mln zł.

Pieniądze na inwestycję​ pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, dotacji unijnej, dotacji ze Starostwa Powiatowego w Koninie i środków własnych szpitala. Przebudowa pomieszczeń kosztowała ponad 2, 3 mln zł, a wyposażenie nowego odcinka oddziału w sprzęt - ponad 1, 7 mln zł.

- Proces przeprowadzenia zamówień i przetargów na zakup sprzętu oraz przeprowadzenie inwestycji przebiegł bardzo sprawnie i dlatego kilka miesięcy od rozpoczęcia procedury możemy oddać do użytku nową część oddziału - mówi Łukasz Dolata, dyrektor WSZ w Koninie.

- Modernizacja i zakup nowego sprzętu dla szpitali są jednym z priorytetów urzędu marszałkowskiego - zaznaczył obecny na uroczystości otwarcia nowego odcinka oddziału Leszek Wojtasiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Sprzęt trafił do odnowionych i przystosowanych do wymogów oddziału pomieszczeń. W oddziale wymieniono wszystkie okna i drzwi, posadzki i instalacje. Oddział został powiększony o sześć stanowisk intensywnej opieki medycznej.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy szpitala Maria Karczewska, dotychczas WSZ w Koninie dysponował dziesięcioma łóżkami do intensywnej terapii, które wykorzystywane były w 90 procentach. Rocznie w oddziale leczonych jest ok. 400 pacjentów. Trafiają tu osoby w stanach zagrożenia życia i zdrowia: po urazach wielonarządowych, zawałach, udarach czy z sepsą.

W nowej części oddziału pacjenci będą leczeni od 1 lutego. Do tego czasu cały personel oddziału zostanie przeszkolony z obsługi nowego sprzętu, który jest jednym z najnowocześniejszych na rynku.
Oprócz łóżek do intensywnej opieki medycznej w ramach doposażenia oddziału zakupiono m.in. wysokiej klasy defibrylator z opcją stymulacji, pompy strzykawkowe oraz respiratory wysokiej klasy dla dzieci i dorosłych.

- Sprzęt, którym teraz dysponujemy w oddziale to zupełnie nowa jakość - mówi lek. Grzegorz Jankowski, ordynator OAiIT.

Przykładowo łóżko wyposażone jest w podwójny precyzyjny układ ważenia, który wyświetla całkowitą wagę pacjenta oraz wszystkie najdrobniejsze różnice zmian wagi. To pozwala na bardzo precyzyjne dawkowanie leków czy kroplówek w zależności od zmian w tym zakresie. Łóżka mają także wbudowany system teleskopowego odsuwania się części np. pleców oraz ud w celu eliminacji sił tarcia. To pozwala przeciwdziałać powstawaniu odleżyn.

Aktualnie w WSZ w Koninie remontowana jest także część oddziału chorób płuc oraz bloku operacyjnego oddziału ginekologicznego. Zostały już przebudowane sale, wykonany został też remont instalacji (m.in. elektrycznej, gazowej, sanitarnej). Koniec tej inwestycji planowany jest w drugim kwartale bieżącego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum