Kołobrzeg: szpital otrzyma kilka milionów złotych więcej na przebudowę

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 17:35

Z 21 do ponad 29 mln zł wzrośnie dofinansowanie z funduszy europejskich przeznaczonych na przebudowę Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu. To największa w historii inwestycja placówki.

- Wspólnie z Marszałek Anną Bańkowską podpisaliśmy dokument zwiększający unijne wsparcie dla rozbudowy kołobrzeskiej plaćwki - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Fot. wzp.pl

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, dodatkowe środki dla jednostki były tematem spotkania m.in. marszałka województwa Olgierda Geblewicza i dyrekcji lecznicy z dziennikarzami. Odbyło się ono w Kołobrzegu we wtorek, 31 grudnia 2019 roku.
 
Prace przy projekcie prowadzone są od 2017 roku. Początkowo ich koszty oszacowano na 23 mln zł, z czego unijne wsparcie, które przyznano jednostce w 2018 roku wyniosło 21 mln zł. W toku działań okazało się jednak, że z powodu ponad 60-procentowego wzrostu cen na rynku usług budowlanych przedsięwzięcie trzeba było przeprojektować. Kwota zaplanowanej modernizacji sięgnęła aż 37 mln zł.

Jednocześnie szpital poprosił o dodatkową pomoc z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, na którą przystał Zarząd Województwa przyznając lecznicy ponad 8 mln zł. Eurofundusze są najważniejszym filarem montażu finansowego zadania. Oprócz nich dofinansowanie na inwestycję pochodzi jeszcze z budżetu państwa i budżetu województwa.

Aktualnie kołobrzeska jednostka prowadzi zaawansowane działania przy przebudowie placówki. Zgodnie z przyjętym harmonogramem wykonano nowe wejście główne do szpitala oddane do użytku w marcu 2019 roku. Obecnie trwają roboty związane z przebudową Centralnej Sterylizatorni oraz Apteki Szpitalnej. Finisz tych prac zaplanowano odpowiednio na pierwszy i drugi kwartał 2020 roku.

Ogłoszono również przetarg na kolejne dwa zadania. To przebudowa Centrum Diagnostyczno-Obrazowej oraz przebudowa głównej stacji zasilania, które mają zakończyć się w trzecim kwartale 2020 roku. Jednocześnie w styczniu 2020 roku przeprowadzone zostanie postępowanie na wyłonienie wykonawcy prac przy przebudowie/rozbudowie Szpitalnej Izby Przyjęć, przebudowie Laboratorium Analitycznego i Mikrobiologicznego, przebudowie podjazdu dla karetek oraz wymianie dwóch dźwigów osobowych. Całkowity efekt zmian w lecznicy powinniśmy poznać na przełomie 2020 i 2021 roku.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum