Kolektory słoneczne podgrzeją wodę w lubuskich szpitalach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2009 12:41

Szpitale Wojewódzkie w Gorzowie i Zielonej Górze otrzymały dotacje na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do Gorzowa trafi na ten cel 2,5 mln zł, do Zielonej Góry około 600 tys. zł. Środki zostaną wykorzystane na instalację baterii słonecznych, które obniżą koszty ogrzewania wody.

W Zielonej Górze 60 kolektorów słonecznych zostanie zamontowanych w budynku, w którym mieści się położnictwo, ginekologia, neonatologia i onkologia. To jedyny gmach z płaskim dachem w szpitalnym kompleksie. - Oszczędzimy w ten sposób około 53 proc. rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania wody - mówi Waldemar Taborski, dyrektor szpitala w Zielonej Górze.

Prace nad projektem i montaż powinny ruszyć już jesienią tego roku. Oznacza to, że latem 2010 r. szpital zacznie podgrzewać ciepłą wodę za pomocą kolektorów.

Z kolei w gorzowskim szpitalu powstanie największy w regionie i drugi co do wielkości w Polsce park z bateriami słonecznymi. Baterie zajmą powierzchnię niemal 900 m kw. Staną na niezabudowanej działce przy ul. Dekerta. Ekologiczne ogrzewanie wody ma znacznie obniżyć opłaty eksploatacyjne zadłużonej lecznicy.

- Mamy już gotową dokumentację i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca br. szpital postawi baterie słoneczne. Całość zamknie się w kwocie 3 mln zł - wyjaśnia Kamil Jakubowski, dyrektor szpitala ds. organizacyjno-eksploatacyjnych placówki.

Energia z baterii słonecznych ma ogrzewać dwa zasobniki wody o pojemności 30 tys. litrów każdy. Szpital ma własne ujęcie wody i hydrofornię. Dzięki bateriom będzie miał ciepła wodę w zasadzie za darmo.
 
Podobne instalacje zamontowano już w kilku szpitalach, m.in. w Chorzowie i w Częstochowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum