PAP/Rynek Zdrowia | 06-03-2015 16:57

Klimatyzowane sale dla chorych w szpitalu wojewódzkim w Sosnowcu

Klimatyzowane sale wyposażone w łazienkę i aneks kuchenny to udogodnienia, z których będą mogli korzystać pacjenci wyremontowanych oddziałów gastroenterologii i onkologii przewodu pokarmowego, nefrologii oraz reumatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jak już pisaliśmy, zakończony remont trzech oddziałów szpitalnych jest częścią prowadzonej od 2009 roku przebudowy szpitala.

- Pacjenci mają teraz do dyspozycji klimatyzowane sale dwuosobowe i trzyosobowe, wyposażone w łazienkę i aneks kuchenny. Pokoje swoim standardem i wyposażeniem nie przypominają typowego pokoju szpitalnego; mam tu na myśli kolory ścian, okładzin oraz nowoczesne łóżka - powiedział w piątek (6 marca) rzecznik szpitala Mirosław Rusecki.

Na każdym oddziale jest również kuchnia dla pacjentów. Do ich dyspozycji oddano też przyszpitalny ogród z placem zabaw. Modernizacją objęto również instalację wodną, kanalizacyjną oraz energetyczną.

W ciągu kilku lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono m.in. informatyzację, wymieniono windy, zainstalowano pocztę pneumatyczną ułatwiającą komunikację na terenie szpitala, przeprowadzono termomodernizację obiektu, otwarto bank tkanek i komórek. Pod koniec 2013 r. za ok. 4,8 mln zł otwarto nowoczesny kompleks diagnostyczno-operacyjny przeznaczony do leczenia urazów wielonarządowych.

- Dotąd wyremontowanych zostało siedem z dziesięciu kondygnacji szpitala, na ósmym już trwają prace - dodał Rusecki.

W ubiegłym roku, za ok. 5,7 mln zł, zakończono m.in. remont Klinicznego Oddziału Ortopedii z pokojami dla młodszych pacjentów. Sosnowiecki oddział ortopedyczny, w którym znajduje się ok. 67 łóżek, jest jednym z największych w woj. śląskim. Rocznie wykonuje się tutaj ok. 2 tys. zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu u dorosłych i dzieci - z wykorzystaniem najnowszych implantów i technik operacyjnych.

Jak poinformował w piątek Rusecki, do końca 2014 roku na remont szpitala wydano dotąd 157 mln zł, z czego 36 mln zł to środki własne szpitala, a pozostałe to dotacje Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz Unii Europejskiej.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu dysponuje ponad 600 łóżkami; rocznie przez oddziały i poradnie przewija się ok. 200 tys. pacjentów. - W szpitalu św. Barbary ląduje 85 proc. śmigłowców ratunkowych niosących pomoc w województwie śląskim - poinformował rzecznik.