×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim. "Mamy zgodę konserwatora zabytków na budowę bazy dydaktycznej"

Autorzy: PAP; oprac. IB • Źródło: PAP08 lipca 2023 12:21Aktualizacja: 08 lipca 2023 13:06

Uniwersytet Kaliski (UK) wraz z nowym rokiem akademickim uruchamia kierunek lekarski, dlatego podejmuje kroki w celu stworzenia nowoczesnej bazy dydaktycznej. Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy tej uczelni, Jakub Banasiak, jest już pozytywna opinia konserwatora zabytków ws. budowy Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UK.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim. "Mamy zgodę konserwatora zabytków na budowę bazy dydaktycznej"
W nowym obiekcie zaplanowano m.in. laboratoria Fot. AdobeStock
  • Uniwersytet Kaliski (UK) wraz z nowym rokiem akademickim uruchamia kierunek lekarski, dlatego podejmuje kroki w celu stworzenia nowoczesnej bazy dydaktycznej
  • Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy tej uczelni, Jakub Banasiak, jest już pozytywna opinia konserwatora zabytków ws. budowy Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UK
  • Zakład ma zostać wybudowany w trybie modułowym, co oznacza, że będzie gotowy dla studentów w roku akademickim 2024/2025. Środki na ten cel mają pochodzić z Ministerstwa Edukacji i Nauki

Będą kształcić lekarzy. Potrzebna baza dydaktyczna

Uniwersytet Kaliski wraz z nowym rokiem akademickim uruchamia na uczelni kierunek lekarski. W tym celu władze uniwersytetu postanowiły podjąć działania w celu wybudowania nowoczesnej bazy dydaktycznej dla przyszłych lekarzy. Ośrodek nazwano Zakładem Anatomii Prawidłowej Człowieka i przygotowano jego wstępną wizualizację. W zakładzie zaprojektowano m.in. prosektorium, sale dydaktyczne i laboratoria.

Przygotowanie wizualizacji obiektu było niezbędne w celu ubiegania się u konserwatora zabytków o wyrażenie zgody na jego budowę. Teren pod planowaną inwestycję jest objęty prawną ochroną konserwatorską i jest uznany za zabytek, jako historyczny układ urbanistyczny miasta Kalisza. Z tego względu inwestycja musiała zostać pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków.

Jest opinia konserwatora zabytków. "Można przygotowywać przetarg na projekt"

Beata Matusiak, kierownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, po zapoznaniu się z wizualizacją, wydała zgodę na inwestycję.

"Po analizie przesłanego materiału w postaci wizualizacji i planowanej lokalizacji obiektu, informuję, że opiniuję pozytywnie planowane zamierzenie inwestycyjne, dotyczące budowy obiektu dla potrzeb Akademii Kaliskiej, który miałby stanąć na posesji położonej w Kaliszu przy ul. Kaszubskiej 12, od strony ulicy Skarszewskiej" - napisała w decyzji.

Teraz uczelnia może przygotowywać przetarg na projekt, a następnie na wybudowanie zakładu.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy, zakład ma zostać wybudowany w trybie modułowym, co oznacza, że będzie gotowy dla studentów w roku akademickim 2024/2025. Środki na ten cel mają pochodzić z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zdaniem rektora uczelni, prof. Andrzeja Wojtyły, to będzie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze