Kielce: unijne miliony na zdrowie ominęły szpital dziecięcy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 10:31

Unijne miliony w służbie zdrowia dostały prawie wszystkie szpitale i mnóstwo poradni w woj. świętokrzyskim. W Kielcach setki mln zł włożono w dwa szpitale: wojewódzki i onkologiczny. Wielkim przegranym wydaje się być dziecięca lecznica w Kielcach - nie zdobyła ani złotówki - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Kielce: unijne miliony na zdrowie ominęły szpital dziecięcy

Placówki we Włoszczowie, Staszowie czy w Kielcach przy ul. Prostej dostały pieniądze na rozbudowę i modernizację bloku operacyjnego. W Sandomierzu np. stworzono oddział rehabilitacji dziennej, a w Kazimierzy Wielkiej przebudowano szpital. Na nietypowy w dzisiejszych czasach krok zdecydowano się w Jędrzejowie, gdzie jedną z inwestycji była budowa hospicjum.

Na pomoc mogły też liczyć przychodnie specjalistyczne. Największymi beneficjantami i tak są lecznice marszałkowskie. Wojewódzki Szpital Zespolony na kieleckim Czarnowie otrzymał pieniądze m.in. na budowę i wyposażenie dwóch ważnych oddziałów - neurochirurgii i kardiochirurgii. Każda z inwestycji kosztowała po kilkadziesiąt milionów złotych. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozbudowano blok operacyjny i dział brachyterapii. Zaczęła się też budowa oddziału onkohematologicznego.

Największym przegranym bez wątpliwości jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach. Bo choć chyba jako jedyny w regionie zatrudnia wicedyrektora do spraw modernizacji i rozwoju, nie pozyskał z unijnej kasy ani złotówki. Tym bardziej że warunki są tam fatalne. 

Teraz inwestycja będzie jednak realizowana, ale przez lecznicę na Czarnowie. Na działce przy ul. Grunwaldzkiej za rok powstanie nowy szpital dziecięcy.

Więcej: kielce.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum