Kielce: umowa na budowę Centrum Urazowego w WSZ podpisana

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 05 października 2017 10:00

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz i Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach podpisali w środę (4 października) umowę na dofinansowanie utworzenia Centrum Urazowego dla osób dorosłych. Będzie to pierwszy taki ośrodek w regionie świętokrzyskim.

Kielce: umowa na budowę Centrum Urazowego w WSZ podpisana
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje szpital, wiceminister Marek Tombarkiewicz wskazał, że Centra Urazowe są kolejnymi, bardzo ważnymi jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

- Mają olbrzymie zadania, jeżeli chodzi o ratowanie osób w najcięższym stanie, głównie ofiar wypadków, z urazami wielonarządowymi, które powinny być, w jak najkrótszym czasie, dowiezione transportem kołowym, czy za pośrednictwem lotniczego pogotowia ratunkowego do Centrum Urazowego, gdzie musi być zapewniona pełna kompleksowość świadczeń. Pacjent jest poddawany bardzo szybkiej diagnostyce, są tam podejmowane decyzje terapeutyczne, jeżeli wymaga interwencji zabiegowych, to pierwsze są wykonywane już na terenie Centrum, a następnie, kontynuacja leczenia jest prowadzona w warunkach szpitalnych, w placówce wielospecjalistycznej, takiej jaką jest Wojewódzki Szpital Zespolony - wyjaśniał wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Andrzej Domański dyrektor szpitala zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni od podpisania umowy na dofinansowanie utworzenia CU dla osób dorosłych, zostanie uruchomiona procedura przetargowa. Po jej zakończeniu, rozpocznie się inwestycja.

Na potrzeby Centrum Urazowego, do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ma zostać dobudowany nowy, liczący około 500 m kw. budynek oraz zmodernizowana zostanie części (ponad 110 m kw.) wydzielonych pomieszczeń SOR. W ramach projektu, zostanie zakupione nowe wyposażenie, w tym m.in: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kardiomonitory, respirator i bronchoskop z torem wizyjnym.

Zadanie otrzyma 8,5 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej IX - Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1 – Infrastruktura ratownictwa medycznego. Łączna wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dotacje na jego realizację przekaże również Samorząd Województwa, który jest organem prowadzącym szpital.

Jest szansa, że otwarcie CU dla osób dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbędzie się już za rok. Dyrektor Andrzej Domański podkreślił, że bardzo istotną kwestią będzie finansowanie działalności Centrum i zapewnienie właściwej dla tego miejsca kadry.

Niewykluczone, że w najbliższych latach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie również Centrum Urazowego dla Dzieci. Resort zdrowia wstępnie zaakceptował plany placówki w tym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum