Kielce: trwa spór o budowę nowej siedziby NFZ u podnóża Karczówki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 13:35

W trakcie czwartkowej debaty (9 maja) w Kielcach w sprawie nowej siedziby świętokrzyskiego NFZ, która ma powstać u podnóża Karczówki dyskutowano o konieczności znalezienia innej lokalizacji. Prawdopodobnie prezydent Kielc i prezes centrali NFZ zostaną poproszeni o wskazanie takiego miejsca.

Kielce: trwa spór o budowę nowej siedziby NFZ u podnóża Karczówki
W trakcie debaty pojawiła się koncepcja wysłania listu otwartego z prośbą o znalezienie innej działki na potrzeby budowy świętokrzyskiej siedziby Funduszu. Fot. Archiwum

Debata została zorganizowana przez Świętokrzyską Okręgową Izba Architektów, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Instytut Dizajnu. Wzięli w niej udział m.in. miejscy radni i urzędnicy, architekci, przedstawiciele NFZ, rektor klasztoru na Karczówce oraz Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia "Genius Loci Karczówka". Celem dyskusji było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest tam wprowadzenie zabudowy biurowej.

Gazeta Wyborcza przypomina, że spór dotyczy lokalizacji nowej siedziby świętokrzyskiego NFZ. Fundusz ma ją wybudować przy ulicy Karczówkowskiej, na wysokości wejścia do Ogrodu Botanicznego, na działce otrzymanej w ramach wymiany z miastem. Teraz włodarze uważają, że budowa może zakłócać cenną dla miasta barokową oś widokową na klasztor.

Wprawdzie instytucja ma już warunki zabudowy wydane na budynek z podziemnymi garażami, jednak niedawno do ratusza wpłynął wniosek od inwestora o zmianę decyzji o ustaleniu celu publicznego. Fundusz chce zmiany wielu parametrów budynku, m.in. podniesienia jego wysokości o 2,8 metra, poszerzenia budynku i przesunięcia w kierunku ul. Karczówkowskiej.

W trakcie debaty pojawiła się koncepcja wysłania listu otwartego skierowanego do prezydenta Kielc i prezesa centrali Funduszu z prośbą o znalezienie innej działki na potrzeby budowy świętokrzyskiej siedziby NFZ.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum