Kielce: rusza produkcja komercyjnych radiofarmaceutyków

Autor: LJX/rynekzdrowia.pl • • 25 lipca 2012 13:59

Spółka Synektik SA otrzymała potwierdzenie rejestracji produkcji radiofarmaceutyków stosowanych w medycynie nuklearnej. Wytwarzanie produktu będzie odbywać się w pomieszczeniach wynajmowanych od Zakładu Medycyny Nuklearnej przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Kielce: rusza produkcja komercyjnych radiofarmaceutyków
Łączne nakłady inwestycyjne Synektik związane z uruchomieniem produkcji wyniosły 18,8 mln zł. Szacuje się, że wartość rynku radiofarmaceutyków wyniesie do 2015 roku około 100 mln zł, a zapotrzebowanie na te preparaty ulegnie potrojeniu - do ponad 75 tys. dawek rocznie.

Obecnie spółka ma zakontraktowane na rynku polskim dostawy 13,5 tys. dawek radiofarmaceutyku rocznie. W ciągu najbliższych 6-9 miesięcy planowane jest podpisanie kolejnych umów, które łącznie z zawartymi do tej pory zapewnią Synektik roczne przychody na poziomie 20-21 mln zł - informuje spółka w komunikacie prasowym.

Wytwarzana w Polsce fluorodeoksyglukoza znakowana izotopem 18F, na podstawie  licencji austriackiej firmy IASON GmbH, jest używana w diagnostyce obrazowej PET (pozytonowa tomografia emisyjna). Znajduje zastosowanie w obrazowaniu onkologicznym, kardiologicznym i neurologicznym.

Synektik planuje także rejestrację i uruchomienie drugiego radiofarmaceutyku, który znajduje zastosowanie w diagnozie nowotworów kości.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum