Kielce: rusza budowa pierwszego w regionie Centrum Urazowego dla dorosłych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2018 15:44

Rusza budowa pierwszego w woj. świętokrzyskim Centrum Urazowego dla dorosłych, które będzie się mieścić przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W piątek (10 sierpnia) dyrekcja placówki przekazała wykonawcy inwestycji plac pod budowę centrum.

SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach; FOT. Materiały prasowe

Koszt inwestycji wyniesie 12 mln zł, z czego 85 proc. to fundusze unijne. Pozostała część pieniędzy będzie pochodzić ze środków własnych szpitala i samorządu województwa świętokrzyskiego. W październiku 2017 r. umowę na dofinansowanie inwestycji podpisał ówczesny wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Projekt zakłada dobudowanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowego budynku i modernizację części pomieszczeń SOR na potrzeby centrum. Obiekt o powierzchni 500 m kw. zostanie połączony z istniejącym obecnie pawilonem oddziału ratunkowego, z którego, na potrzeby centrum, dostosowane zostanie 110 m kw. Nowy budynek składać się będzie m.in. z gabinetów zabiegowych, lekarskich i pielęgniarskich oraz pomieszczeń endoskopowych.

- Jesteśmy dumni z tego przedsięwzięcia, ponieważ staraliśmy się o nie przez kilka dobrych lat - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kielcach Andrzej Domański.

Dodał, że z przeznaczonych na inwestycję 12 mln zł, oprócz wykonania prac budowlanych, zakupione zostaną także specjalistyczne urządzenia m.in. tomograf i rezonans magnetyczny. - Pozwoli to w znacznym stopniu zniwelować niszę tego typu przedsięwzięcia w tej części kraju, co jest dla nas i rozwoju szpitala bardzo dobre - zaznaczył Domański.

Dyrektor ds. lecznictwa WSZ w Kielcach Krzysztof Bidas podkreślił, że powstanie Centrum Urazowego pomoże odciążyć pracę SOR, z którego dziennie korzysta nawet 200 pacjentów. - Ten budynek będzie przeznaczony głównie dla osób po urazach. Jeżeli coś się będzie działo w promieniu 60 km, to pacjenci będą tutaj zwożeni. Otrzymają tu pomoc anestezjologa, ortopedy, chirurga - podkreślił Bidas.

Budowa Centrum Urazowego powinna potrwać do marca 2019 r.

Piotr Grabski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum