Kielce: przeprowadzka szpitala dziecięcego rusza 1 września

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2015 13:17

Na wtorek, 1 września zaplanowano przenosiny pacjentów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego (WSSD) w Kielcach do nowej siedziby - gmachu pediatrii, wybudowanego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ). Przedstawiciele lecznic zapewniają, iż przedsięwzięcie dokładnie przygotowano.

Kielce: przeprowadzka szpitala dziecięcego rusza 1 września
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował podczas poniedziałkowego briefingu (31 sierpnia) dyrektor szpitala dziecięcego Włodzimierz Wielgus, opracowano szczegółowy harmonogram transportu małych pacjentów do budynku, który stoi w odległości ok. czterech kilometrów od starej siedziby lecznicy. Przeprowadzka ma potrwać jeden dzień - wymuszają to przepisy.

- Obecnie w szpitalu przebywa 73 pacjentów. Przenosiny rozpoczniemy rano po wizycie lekarskiej na oddziałach. Część dzieci zostanie zakwalifikowana do wypisu, a karetkami zostaną przewiezieni ci pacjenci, którzy nie kwalifikują się do leczenia pozaszpitalnego - dodał Wielgus, zaznaczając, że będzie to ok. 50 osób.

Przed dwoma tygodniami szpital zawiesił planowe przyjęcia, także przez dwa najbliższe tygodnie nie będzie prowadził planowych przyjęć. Chodzi o jak najlepsze przygotowanie personelu do pracy w nowym budynku - wcześniej prowadzono już szkolenia w tym zakresie.

Do nowych pomieszczeń będą przenosiły się też przyszpitalne poradnie. Na czas przeprowadzki, nie będą przyjmowały chorych. Jak zapewnił Wielgus, każda z nich wznowi działalność w najszybszym możliwym terminie.

Do wtorkowego wieczoru będzie prowadzony dyżur w starej szpitalnej izbie przyjęć - pacjenci, którzy będą wymagali hospitalizacji, po badaniach zostaną przewiezieni do nowej siedziby lecznicy.

Jak zapewnił dyrektor WSzZ Andrzej Domański, do 30 października, kiedy szpitale zaczną funkcjonować jako jedna instytucja, wszyscy dotychczasowi pracownicy szpitala dziecięcego, otrzymają zatrudnienie w ramach nowej organizacji lecznicy.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podziękował załogom obu szpitali za zaangażowanie przy organizacji przenosin. - Będę oczekiwał od obu dyrektorów, by zapewnili jak najwyższy poziom pracy i współpracy obu jednostek jeszcze w okresie przejściowym, gdzie szpital dziecięcy będzie funkcjonował jako odrębna jednostka - podkreślił.

Budowa nowej siedziby szpitala dziecięcego rozpoczęła się we wrześniu 2013 r. i trwała ponad rok. Kolejne miesiące zajęło wyposażanie gmachu w nowe meble i urządzenia. Potrzebę budowy uzasadniano złym stanem dotychczasowego obiektu, zlokalizowanego w kilku pawilonach przy ul. Langiewicza.

Kosztem 32 mln zł na kieleckim Czarnowie przy WSzZ, powstał nowy budynek o powierzchni ok. 8 tys. m kw. W szpitalu jest ok. 160 łóżek. Wyposażenie obiektu kosztowało 18 mln zł. Inwestycję dofinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

10 lipca br. radni sejmiku zdecydowali, że Wojewódzki Szpital Zespolony zostanie połączony przez przejęcie z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym. Dotychczasowy szpitalik będzie funkcjonował jako jedna z jednostek organizacyjnych WSzZ pod nazwą Świętokrzyskie Centrum Pediatrii im. Władysława Buszkowskiego.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce. Szpital dziecięcy jest jedyną tego typu lecznicą w regionie. Powstał w 1921 r. z inicjatywy legionisty Władysława Buszkowskiego.

Samorząd wojewódzki chce, by dotychczasowe budynki szpitalika były także wykorzystywane na cele związane z ochroną zdrowia. Pomysły mają być przedstawione w najbliższym czasie.

Połączenia dwóch szpitali krytykowali związkowcy obu lecznic. Podnosili, że budynek, do którego mają się przenieść oddziały pediatryczne jest za mały. Krytykowali też brak gwarancji pracowniczych. Władze regionu odpierały zarzuty - podczas jednej z sesji sejmiku zapewniały, że nikt nie straci pracy, a nowo powstały obiekt będzie dostosowany do właściwego funkcjonowania szpitala.

Jak wówczas podkreślano, w nowej strukturze łatwiejsze będzie zarządzanie finansami lecznicy. W bardziej ekonomiczny sposób będzie można także wykorzystywać jej bazę lokalową. Podniesie się także jakość usług medycznych i polepszy dostęp do diagnostyki - dzięki możliwości korzystania ze sprzętu WSzZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum