×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kielce: ponad 1 mln zł z UE na doposażenie laboratorium wykonującego testy na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 maja 2020 17:40

Prawie 1,3 mln zł unijnego wsparcia na adaptację pomieszczeń i doposażenie laboratorium, wykonującego testy na COVID-19 otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Naszym celem jest zwiększenie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotnie więcej niż dziś - powiedział dyr. szpitala Bartosz Stemplewski.

Kielce: ponad 1 mln zł z UE na doposażenie laboratorium wykonującego testy na COVID-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laboratorium działające przy pracowni biologii molekularnej kieleckiego szpitala wojewódzkiego, od połowy kwietnia wykonuje testy na obecność koronawirusa. Dziennie badanych jest tu około 50 próbek. - Jakość i wiarygodność badań prowadzonych przez laboratorium została zweryfikowana przez Państwowy Zakład Higieny - podkreślił Stemplewski.

Powstałe w dotychczasowych pomieszczeniach pracowni laboratorium będzie mogło przystosować swoją bazę lokalową i sprzętową do najwyższych standardów dzięki zwiększeniu wartości projektu "Rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach".

Obradujący w środę zarząd województwa świętokrzyskiego podjął decyzję o przekazaniu kieleckiej placówce służby zdrowia unijnego dofinansowania w wysokości 1,287 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na adaptacje pomieszczeń oraz zakup wyposażenia.

"Naszym celem jest osiągnięcie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotne zwiększenie liczby obecnie wykonywanych badań" - zaznaczył dyr. szpitala.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że zwiększanie liczby wykonywanych w regionie testów na obecność koronawirusa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego. "Szybka, oparta na najwyższych standardach diagnostyka, powinna w znacznym stopniu ograniczyć szerzenie się wirusa, ponieważ takie działania prowadzą do izolacji osób chorych i przerwania łańcucha zakażeń" - powiedział marszałek.

W ramach wspomnianego projektu realizowanego przez Wojewódzki Szpital Zespolony, za kwotę 637 tys. zł zostanie również zakupiona lampa rentgenowska do tomografu komputerowego, wykorzystywanego w diagnostyce i monitorowaniu COVID -19 przez partnera projektu - Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

PAP - Janusz Majewski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum