KR/Rynek Zdrowia | 26-07-2011 11:30

Kielce: oddział NFZ chce kupić działkę pod nową siedzibę

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wyraził zainteresowanie kupnem działki od miasta. Chce na niej postawić gmach, do którego przeniosą się biura Funduszu zajmujące obecnie trzy budynki.

Najprawdopodobniej sprawa sprzedaży działki będzie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta Kielce, które odbędzie się 28 lipca br. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wiele zależy od tego, czy oddział przygotuje i przedłoży dodatkową dokumentację.

- Inwestycja ma zielone światło od Centrali NFZ. Analiza ekonomiczna wykazała, że zakup działki i budowa nowej siedziby przyniesie duże oszczędności - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek.

Jak wyjaśnia, obecnie biura ŚOW NFZ zajmują trzy budynki. Jeden z nich - zabytkowy gmach (wraz z działką) - jest własnością Funduszu. Dwa pozostałe są wynajmowane od seminarium i prywatnego właściciela. Na niekorzyść tego stanu przemawiają nie tylko duże koszty wynajmu.

- W zabytkowym gmachu nic nie da się zrobić w zakresie rozbudowy, a każdy remont wymaga zgody konserwatora zabytków. W wynajmowanych nieruchomościach też nie ma komfortu. Np. w jednym z budynków z którego korzystają pacjenci, gdyż znajdują się tam punkty wydające karty EKUZ i środki ortopedyczne, nie można zastosować udogodnień dla niepełnosprawnych - wylicza rzecznik ŚOW NFZ.

Nowy budynek oddziału Funduszu przyniósłby oszczędność i podniósł komfort dla pracowników, świadczeniodawców i pacjentów. Zabytkowy gmach i działka na której stoi zostałby sprzedane.

Jak zapewnia Beata Szczepanek, działka, którą zainteresowany jest Fundusz ma dobrą lokalizację, a pieniądze na inwestycję nie będą pochodzić z budżetu oddziału, ani tym bardziej z pieniędzy przeznaczanych na leczenie, ale ze specjalnego centralnego funduszu inwestycyjnego.