Kielce: czy będzie zgoda MZ na utworzenie centrum urazowego?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2015 12:16

Woj. świętokrzyskie stoi przed szansą posiadania centrum urazowego. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach czeka na ostateczną decyzję Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia.

Kielce: czy będzie zgoda MZ na utworzenie centrum urazowego?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital Zespolony spełnia już większość wymogów niezbędnych do utworzenia centrum urazowego. Placówka posiada nowoczesny SOR, całodobowe lądowisko dla helikopterów oraz wiele oddziałów zabiegowych. Konieczna będzie jednak rozbudowa oraz doposażenie szpitala.

- Czekamy na ostateczną decyzję po obradach Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia i potem na podpisanie umowy na realizację projektu - mówi Andrzej Domański, dyrektor WSzZ w Kielcach.

Zadanie ma otrzymać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z budżetu Urzędu Marszałkowskiego WŚ. Samorząd województwa wspiera bowiem te inicjatywę. Podobnie jak wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, która rekomendowała wniosek w tej sprawie Ministerstwu Zdrowia.

Prof. Jerzy Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej popiera plany utworzenia w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach pierwszego w regionie świętokrzyskim centrum urazowego. Takie stanowisko przedstawił w opinii, pytany o celowość powstania centrum.

Świętokrzyskie - przyznaje konsultant - jest obok województwa zachodniopomorskiego białą plamą na mapie centrów urazowych w kraju, czyli jednostek, w których pacjenci z wielonarządowymi obrażeniami ciała mają w jednym miejscu zapewnioną szybką i kompleksową diagnostykę, a później leczenie.

Zdaniem konsultanta krajowego, gwarancją wysokiej jakości świadczeń udzielanych przez WSzZ w Kielcach jest współpraca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i tworzenie centrum urazowego na bazie istniejących w szpitalu oddziałów, klinik, co przełoży się na napływ kadry medycznej o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Utworzenie centrum urazowego w Kielcach, jak argumentuje profesor Jerzy Robert Ładny, ma podnieść jakość leczenia chorych urazowych w Świętokrzyskiem. Dzięki jednostce, powinna zmniejszyć się śmiertelności z powodu urazów oraz liczba powikłań w wyniku wielonarządowych obrażeń ciała.

Projekt stworzenia CU jest wpisany - jako jeden z priorytetowych kierunków rozwoju systemu ratownictwa medycznego - w aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy WSzZ w Kielcach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze