Kielce: budowa szpitala tymczasowego zakończy się na przełomie listopada i grudnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 18:10

Budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce powinna się zakończyć na przełomie listopada i grudnia - poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Szpital nie zostanie od razu uruchomiony, tylko w razie gwałtownego wzrostu zakażeń.

Kielce: budowa szpitala tymczasowego zakończy się na przełomie listopada i grudnia
Szpital nie zostanie od razu uruchomiony, tylko w razie gwałtownego wzrostu zakażeń. Fot. Shutterstock

W Targach Kielce trwają prace przy budowie szpitala tymczasowego. Zakończyła się zabudowa hal, gotowe są wszystkie ścianki, kanały i media.

- Pozostały nam do wykonania roboty elektryczne i montaż skomplikowanej instalacji tlenowej. Myślę, że budowa szpitala powinna się zakończyć na przełomie listopada i grudnia - powiedział PAP Mochoń.

Targi Kielce otrzymały 24 października polecenie od ministra zdrowia zakończenia budowy szpitala tymczasowego w ciągu miesiąca. Wiadomo już, że ten termin nie zostanie dotrzymany. 4 listopada zwróciły się do resortu o przesuniecie tego terminu o dwa tygodnie, ale do tej pory nie otrzymały odpowiedzi.

Resort zdrowia zapowiedział kary finansowe dla Targów Kielce za niedotrzymanie terminu zakończenia budowy szpitala. Miały one wynieść 0,1 proc. wartości inwestycji za każdy dzień zwłoki. Po negocjacjach ustalono jednak, że na wykonawcę zostaną nałożone kary tylko wówczas, gdy opóźnienia nastąpią z jego winy.

- To bardzo rozsądne rozwiązanie. Przecież w całym kraju budowanych jest jednocześnie 20 szpitali tymczasowych i niektórych materiałów po prostu brakuje na rynku. My ze swej strony robimy wszystko, aby prace zakończyć jak najszybciej - zapewnił prezes Targów Kielce.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zapowiedział już, że szpital tymczasowy nie zostanie na razie uruchomiony, tylko wtedy kiedy dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń.

- Po analizach, które mamy, i sytuacji, jaka jest w województwie, uważam, że bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o łóżka covidowe w regionie, jest wystarczający - podkreślił Koniusz.

Nie jest do końca pewne, ile ostatecznie będzie kosztować budowa szpitala. Pierwotnie szacowano, że może to być ok 4 mln zł. Jednak zdaniem prezesa Targów Kielce koszty mogą wzrosnąć nawet do 11 mln zł.

Docelowo w szpitalu przygotowanych ma zostać 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum