Kielce: Dwa szpitale zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej

Autor: • Źródło: PAP27 grudnia 2022 17:37

Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpitala Zespolony zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt zadania szacowany jest na ponad 33 mln zł – poinformował we wtorek marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Kielce: Dwa szpitale zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej
Dwa szpitale zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek podpisano umowę na dofinansowanie prac ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Projekt zakłada likwidację nieefektywnej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej, obsługującej największy kompleks szpitalny w Kielcach - Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony. Po likwidacji kotłowni węglowej oba szpitale podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce.

"Głównym beneficjentem i liderem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii" - powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. "Natomiast inwestycja dedykowana jest także sąsiadującej jednostce ochrony zdrowia, Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu. Budżet przedsięwzięcia to ponad 33 mln zł, a dofinansowanie unijne z programu przejściowego wyniesie ponad 18,5 mln zł. Nowe źródła ciepła dla obu szpitali będą nowoczesne, pozwolą na oszczędności finansowe i ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych w centrum miasta" - dodał marszałek.

W ramach projektu przewiduje się dodatkowo wybudowanie trzech lokalnych kotłowni gazowych. Dwie wykorzystane będą do koniecznego zabezpieczenia w ciepło technologiczne i ciepłą wodę użytkową i będą stanowiły uzupełniające źródło ciepła. Trzecia z kotłowni będzie służyła do wytwarzania pary.

"Dzięki wieloletnim staraniom dochodzimy do końca 30-letniego okresu funkcjonowania przyszpitalnej kotłowni, która jest już wyeksploatowana i nie spełnia norm obecnie zakładanych dla źródeł grzewczych. Z pewnością dla nas będzie oszczędniej i bezpieczniej, a dla mieszkańców Kielc pod wieloma względami zdrowiej" - powiedział dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

Realizacja projektu zakłada również budowę przyłączy energetycznych, budowę i modernizację wymiennikowni oraz modernizację instalacji wewnętrznych w szpitalach. W sezonie grzewczym ciepło na cele ogrzewania obiektów będzie dostarczane z sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. Poza sezonem, w okresie przejściowym, źródłem ciepła na cele c.o. i wentylacji będą kotły gazowe.

Projekt jest realizowalny w ramach programu REACT-EU. Inwestycja ma zostać zakończona do 30 grudnia 2023 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum