Kielce: Centrum Rehabilitacji i Sportu UJK już otwarte

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 16:09

Nowoczesną bazę dla zajęć sportowych studentów i centrum badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i fizjoterapii zyskał Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. W czwartek otwarto Centrum Rehabilitacji i Sportu uczelni, zbudowane przy wykorzystaniu funduszy UE.

Kielce: Centrum Rehabilitacji i Sportu UJK już otwarte
Fot. Archiwum

Gmach o powierzchni ponad 2,8 tys. metrów kw. stanął w nowym kampusie uczelni, przy ul. Świętokrzyskiej.

Centralna część budynku to wielofunkcyjna hala sportowa z zapleczem sanitarnym. Pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej można podzielić kotarami na części - z boiskami do siatkówki i koszykówki. Przy parkiecie znajdują się trybuny na 300 miejsc. W budynku jest także sala gimnastyki korekcyjnej i pracownia aktywizacji ruchowej.

Jak wskazywał kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJK dr Rafał Pawłowski, obiekt będzie stałym miejscem odbywania zajęć z wychowania fizycznego studentów uczelni. Umożliwi również prowadzenie treningów i zawodów uniwersyteckich sekcji sportowych.

Od nowego roku akademickiego UJK planuje otwarcie nowego kierunku studiów - wychowanie fizyczne, dla którego bazą będzie nowa hala. Uczelnia od 30 lat prowadzi także studia podyplomowe z w-f oraz kursy instruktorskie z różnych dyscyplin.

W nowym budynku swoje miejsce znalazło też Akademickie Centrum Fizjoterapii - zaplecze naukowo-dydaktyczne dla kierunku fizjoterapia, z pracowniami: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu i odnowy biologicznej.

Centrum Rehabilitacji i Sportu ma umożliwić prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i innowacyjnych metod rehabilitacji. Podczas zajęć kształcenia ruchowego, metodyki nauczania ruchu, aktywności ruchowej adaptowanej czy sportu osób niepełnosprawnych, będą prowadzone badania monitorowania sprawności motorycznej i rozwoju biologicznego młodzieży.

Budowa oraz wyposażenie Centrum Rehabilitacji i Sportu kosztowała ponad 11 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodziło ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Pozostałe środki uniwersytet pozyskał z ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum