Kielce: 18 mln zł na wyposażenie nowego szpitala dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2014 18:04

18 mln zł będzie kosztowało wyposażenie budowanej w Kielcach nowej siedziby szpitala dziecięcego. Zakup urządzeń zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Pierwszych pacjentów placówka ma przyjąć na początku 2015 r.

Kielce: 18 mln zł na wyposażenie nowego szpitala dziecięcego

W poniedziałek (27 października) umowę w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia kwotą 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 podpisali przedstawiciele samorządu regionu i dyrekcji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego.

Umowa pozwoli uruchomić procedury przetargowe na zakup wyposażenia lecznicy. Inwestycję prowadzi Wojewódzki Szpital Zespolony na kieleckim Czarnowie, obok którego jest budowany - kosztem 32 mln zł, także dzięki wsparciu UE - szpital dziecięcy.

Jak powiedział PAP dyrektor WSZ Jan Gierada, budynek pediatryczny będzie gotowy do końca grudnia, a pierwsi pacjenci trafią tu na początku 2015 r. - Będzie to obiekt nowocześnie wyposażony. Ze starego budynku szpitalika zostaną tu przeniesione jedynie dwa aparaty rentgenowskie i tomograf komputerowy - dodał Gierada.

Budowa nowej siedziby szpitala rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. W pawilonie, który będzie miał ok. 8 tys. m kw., będzie 180 łóżek. Sale będą jedno, dwu- i trzyosobowe. W każdej z nich ma być także łóżko dla rodzica, by mógł zostać na noc z dzieckiem.

Obecnie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach zajmuje kilka starych i mocno zniszczonych budynków przy ul. Langiewicza.

Lokalizacja nowej siedziby szpitala w sąsiedztwie WSD (w pobliżu jest też m.in. Świętokrzyskie Centrum Onkologii) ma umożliwić korzystanie z zaplecza techniczno-diagnostycznego oraz porad tamtejszych specjalistów.

Marszałek województwa Adam Jarubas powiedział PAP, że na szczeblu władz regionu nie zapadła jeszcze decyzja co do struktury, w jakiej ma funkcjonować szpital dziecięcy po przeprowadzce - czy będzie on np. częścią WSD, czy niezależną placówką. Obie lecznice prowadzi samorząd wojewódzki.

- Takie decyzje muszą zapaść jeszcze w tym roku, w nowej kadencji samorządu, po konsultacjach, prowadzonych przez dyrektorów obu lecznic - powiedział Jarubas.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce - ma 24 oddziały i 1016 łóżek. Zatrudnia 325 lekarzy i blisko 800 pielęgniarek. Rocznie szpital leczy stacjonarnie 41 tys. pacjentów. 130 tys. chorych przyjmują przyszpitalne poradnie specjalistyczne.

Obecny Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy powstał w 1921 r. To jedyny wysokospecjalistyczny szpital pediatryczny w regionie. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej zatrudnia 675 osób, w tym 95 lekarzy. Na dziewięciu oddziałach szpitala znajduje się ponad 273 łóżek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum