PAP/Rynek Zdrowia | 04-09-2018 13:55

Kępno: w szpitalu oddano do użytku nowy blok operacyjny

Nowy blok operacyjny otwarto we wtorek (4 września) w kępińskim szpitalu (Wielkopolska). Koszt inwestycji, łącznie z wyposażeniem, to ponad 6,5 mln zł, z czego 85 proc. to dotacja celowa budżetu państwa.

Dyrektor kępińskiego szpitala Jakub Krawczyk przypomniał, że kilka miesięcy temu otwierano w szpitalu lądowisko dla śmigłowców ratowniczych - dzisiaj nowoczesny blok operacyjny. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- To kolejny sukces powiatu kępińskiego i naszej współpracy. To kolejne dodatkowe środki finansowe, których nikt do tej pory skutecznie nie zdobywał, a nawet nie aplikował w poprzednich kadencjach - powiedziała pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska.

Stary blok operacyjny oddano do użytku w 1982 roku. Jego powierzchnia była zbyt mała, nie było wentylacji, brakowało szatni nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Brakowało sali wybudzeń i pomieszczenia, w którym można było przygotować pacjenta do operacji. Przebudowę bloku rozpoczęto w 2012 r. Wówczas wybudowano nowe skrzydło; na parterze zlokalizowano Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pozostałe dwie kondygnacje pozostawiono w stanie surowym zamkniętym na prawie 5 lat. Dopiero w 2017 roku wznowiono inwestycję.

Starosta powiatu kępińskiego Witold Jankowski powiedział, że inwestycja była niezmiernie potrzebna, stary blok operacyjny totalnie nie przystawał do obecnej sytuacji technicznej i zdrowotnej. - Myślę, że dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu, i nie tylko, jest to wielki dzień. Ludzie przyjeżdżają do naszego szpitala również z powiatów ościennych, czyli wieruszowskiego, oleśnickiego i ostrzeszowskiego. Gdyby nie dotacje od pani premier i pana premiera budowa trwałaby jeszcze wiele lat. A tak, w ciągu niespełna dwóch lat mamy nowoczesny obiekt - powiedział starosta.

Dyrektor kępińskiego szpitala Jakub Krawczyk przypomniał, że kilka miesięcy temu otwierano w szpitalu lądowisko dla śmigłowców ratowniczych "a dzisiaj otwieramy nowoczesny blok operacyjny".

Blok ma trzy sale operacyjne dla oddziałów: chirurgicznego, urazowo-ortopedycznego oraz ginekologii i położnictwa.

- Sprzęt operacyjny jest najnowocześniejszy, dostosowany do poszczególnych oddziałów. Cieszymy się, że tego typu nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku posiadamy w swojej strukturze szpitala w Kępnie - powiedział dyrektor placówki.

Nowo oddana do użytku część szpitala wyposażona jest to m.in. w zestaw artroskopowy, aparat USG z dwiema głowicami na potrzeby anestezjologii i aparat RTG z ramieniem C do zabiegów ortopedycznych.

Obecny na uroczystości poseł PiS Tomasz Ławniczak powiedział, że dużym mankamentem w służbie zdrowia w skali kraju jest brak "białego personelu".

- To jest wielkie wyzwanie na najbliższe lata, przed którym stoi rząd PiS. Z jednej strony oddajmy nowe oddziały w szpitalach, ale wiemy, że trzeba też kształcić nowe kadry po to, żeby miał kto leczyć - zauważył parlamentarzysta.

Powiat kępiński w ciągu niespełna 2 lat pozyskał łącznie ponad 7 mln zł środków zewnętrznych na realizację trzech inwestycji w szpitalu - lądowiska, bloku operacyjnego i zakup jego wyposażenie. Natomiast łączny koszt tych inwestycji to ponad 9 mln zł.

- Dziś widzimy, że lądowisko jest bardzo potrzebne, bo helikopter ląduje każdego tygodnia, a to oznacza, że już kilkadziesiąt razy uratowano zdrowie lub nawet życie - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska.

Zdaniem wiceminister pozyskana dotacja z budżetu państwa oznacza, że te ponad 7 milionów złotych powiat mógł przeznaczyć na inne inwestycje i rozwój w innych dziedzinach, "chociażby na drogi czy oświatę" - podkreśliła.

Tylko w 2017 r. leczeniem szpitalnym w Kępnie objętych było ponad 18 tys. pacjentów.